Jaźń, w której żyjemy – schizofrenia

czwartek, 05.03.2015r.
Autor: napisał/a 32 artykułów.

schizofrenia2Uznaje się, że schizofrenia to jedna z najczęściej występujących chorób psychicznych na świecie. WHO – Światowa Organizacja Zdrowia – podaje, że dotyka ona aż 400 tysięcy Polaków. Na całym świecie choruje na nią około 50 milionów ludzi. W tym przypadku nie ma znaczenia, z jakiego kraju ktoś pochodzi, ile ma lat, bądź jaką wyznaje religię. Choroba przychodzi niespodziewanie – nie masz na nią wpływu, nie możesz jej zatrzymać, to istny demon próbujący zniszczyć człowieka.

Schizofrenia jako zaburzenie psychiczne

Schizofrenia – jak mówi psycholog Magdalena Justyna Kaceprska – definiowana jest jako występująca wspólnie dość duża grupa zaburzeń psychicznych. Osoba, która na nią choruje, ma problemy z jaźnią tzn. postrzeganiem, odbiorem siebie, świata, a dokładniej wiąże się to z tym, że całkiem co innego mówi, czuje, myśli i wielu przypadkach robi. Z tego oto względu pojawiają się problemy na tle emocjonalnym, psychicznym a także społecznym. Natomiast Światowa Organizacja Zdrowia uznaje schizofrenię za chorobę umysłową charakteryzującą się zaburzeniem postrzegania siebie i otaczającego świata, myślenia, odczuwania emocji. Objawia się ona inaczej u każdej z dotkniętej nią osób, inaczej też się rozwija.

Objawy schizofrenii

Schizofrenia może przybierać różne postaci, jednak najczęściej spotykaną jest schizofrenia paranoidalna, posiadająca różne zabarwienie. Jej objawy są trudne do sklasyfikowania, ponieważ mogą dotyczyć wielu funkcji psychicznych i przejawiać się w różnorodny sposób. Specjaliści dzielą je na pozytywne – tzn. zachowania wytwórcze: urojenia, omamy – i negatywne: wypalenie emocjonalne, utrata chęci do życia. Schizofrenik odbiera w fałszywy sposób wiele sytuacji życia codziennego. Zwykle ujawnia się to na tle prześladowczym – osoba chora boi się, że wszyscy naokoło knują coś przeciwko niej, prześladują ją, śledzą. Tego typu urojenia mogą zrujnować życie chorego, ponieważ schizofrenik może być niemal pewny, że na przykład jego mama dosypuje mu coś do posiłków, więc przestaje je spożywać. Takie urojenia wzbudzają w chorym lęk oraz napięcie – następnie rodzi to cierpienie. Autorka z portalu PoradnikZdrowie.pl Magdalena Moraszczyk pisze, że strach rodzi agresję, bo człowiek próbuje bronić się przed kimś, kto robi mu krzywdę. U schizofreników częściej występują omamy słuchowe niż wzrokowe. Zdarza się, że jakiś głos grozi im, każe coś zrobić – coś niebezpiecznego dla zdrowia. Urojenia mogą wiązać się także z kolorami, np. „Nie ubieraj koloru czerwonego, ponieważ jest to niebezpieczne”. W głowie schizofreników jest ciągły chaos, nie są w stanie myśleć logicznie – nie w sytuacji tego typu urojeń. Skutkami tej choroby mogą być używanie specyficznych, nieco dziwnych struktur językowych, słów – wiąże się to z zaburzeniem myślenia. Schizofrenia to także nieodpowiednie zachowania w określonych sytuacjach – przykładowo, po wysłuchaniu żartu osoba dotknięta chorobą zamiast śmiać się, płacze. Chory może bez konkretnej przyczyny czuć się zagrożony, dlatego w konsekwencji dzwoni na policję. To tylko przykłady irracjonalnych zachowań – jednakże schizofrenik nie traci kontaktu z rzeczywistością, on po prostu inaczej ją interpretuje. Chorzy są nieufni w stosunku do innych osób i z tego względu nie potrafią okazywać ani odbierać uczuć. Trudności w relacjach międzyludzkich doprowadzają do tego, że ludzie ci tracą chęć do życia.

1 2

Jaźń, w której żyjemy – schizofrenia
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.