Sherlock Holmes wciąż żywy

czwartek, 11.12.2014r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

sherlock2Sherlock Holmes to bohater znany prawdopodobnie każdemu. Autorem książek i opowiadań o detektywie jest brytyjski pisarz sir Arthur Conan Doyle. To on pod koniec XIX wieku zainicjował klasyczną literaturę detektywistyczną. W sumie Doyle napisał 4 powieści i 56 opowiadań o przygodach Sherlocka Holmesa.

Wielki sukces

Doyle był lekarzem szukającym dodatkowego zarobku i z tego powodu zaczął pisać opowiadania, które były publikowane w angielskich gazetach. Pisarz nie przypuszczał, że jego utwory, tworzone głównie z pobudek finansowych, osiągną tak ogromny sukces, a postać Sherlocka Holmesa stanie się kultowa. W pobliżu fikcyjnego adresu detektywa w Londynie, czyli Baker Street 221 b, zostało utworzone Muzeum Sherlocka Holmesa, gdzie można zobaczyć na przykład zgodny z opisem Doyle’a pokój bohatera.

Pierwsze inspiracje

Już za życia autora inni twórcy nawiązywali do jego dzieł. Powstawały opowiadania o przygodach Holmesa, które zupełnie nie przypominały utworów brytyjskiego pisarza. Nawet polscy autorzy inspirowali się bohaterem Doyle’a, czego przykładem jest książka naukowca Wacława Gołembowicza pt. „Chemiczne przygody Sherlocka Holmesa”. W 1900 roku powstał pierwszy, 49-sekundowy, film o mistrzu dedukcji zatytułowany „Sherlock Holmes Baffled”, którego reżyserem i autorem zdjęć jest amerykański filmowiec Arthur Marvin. W filmie detektyw zostaje okradziony przez złodzieja, co jest zupełnie niepodobne do jego przygód. Lata 1939 – 1946 obfitowały w wiele filmów o Sherlocku Holmesie, w których główną rolę grał brytyjski aktor Basil Rathbone. Tylko dwie pierwsze adaptacje nawiązywały do książek Doyle’a, natomiast reszta była wytworem wyobraźni scenarzystów. W filmach postać mistrza dedukcji została wykorzystana do celów propagandowych, ponieważ Holmes walczył z nazistami. W kolejnych latach zainteresowanie detektywem stawało się coraz większe.

sherlock1Mistrz dedukcji we współczesnych ekranizacjach

Dzisiaj jednym z najbardziej znanych reżyserów tworzących filmy z bohaterem Doyle’a jest Guy Ritchie. Brytyjski filmowiec nakręcił do tej pory dwie ekranizacje, w latach 2009 i 2011. W rolę detektywa wcielił się znany amerykański aktor, Robert Downey Jr., który za rolę z 2009 roku zdobył nagrodę Złotego Globu, przyznawaną corocznie przez Hollywodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. W filmach Ritchie’go Holmes przedstawiony jest w tradycyjny sposób, a akcja rozgrywa się, tak jak u Doyle’a, w XIX wieku.

Dużą popularność zdobywa dzisiaj także serial o mistrzu dedukcji, zatytułowany po prostu „Sherlock”. Pierwszy odcinek brytyjskiego dzieła został wyemitowany w 2010 roku, a realizacja serialu cały czas trwa. Cykl był nominowany do wielu prestiżowych nagród, takich jak na przykład wspomniany już Złoty Glob. Do znacznych osiągnięć należą zdobycie przezeń BAFTA, czyli nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, oraz Emmy – statuetki od Amerykańskiej Akademii Filmowej. O popularności serialu świadczy również jego rekordowa oglądalność, ponieważ pierwszy odcinek trzeciego sezonu (wyemitowanego po dłuższej przerwie) obejrzało w Wielkiej Brytanii ponad dziewięć milionów widzów.

Holmes pod postacią lekarza

Współcześnie jednym z najpopularniejszych seriali na świecie jest „Dr House”. W czasie jego kilkuletniej emisji oglądało go 82 milinów widzów w 72 krajach, za co został wpisany do Księgi rekordów Guinessa. Okazuje się, że kreacja ekscentrycznego lekarza to odzwierciedlenie bohatera z książek Doyle’a. Twórca serialu, czyli Kanadyjczyk David Shore, jest wielkim fanem Sherlocka Holmesa, dlatego chciał stworzyć podobną do niego postać. Można powiedzieć, że sukces „Dra House’a” jest dziełem między innymi autora utworów o mistrzu dedukcji.

Do tej pory powstały setki filmów i seriali odnoszących się do postaci Doyle’a w różny sposób. Artyści nawiązują polemicznie do dzieł pisarza czy nawet wykorzystują Holmesa do celów propagandowych.Sława Sherlocka Holmesa trwa cały czas.

 

Aleksandra Mazur

 
Redakcja: Sandra Skopek
Redakcja językowa: Agnieszka Putz
Redakcja graficzna: Katarzyna Olbromska

Sherlock Holmes wciąż żywy
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.