Sikorski Marszałkiem Sejmu – strzał w dziesiątkę czy przepis na kłopoty?

czwartek, 23.10.2014r.
Autor: napisał/a 15 artykułów.

Radek_Sikorski_051207-D-2987S-040Od chwili nominacji Radosława Sikorskiego na stanowisko Marszałka Sejmu posypały się gromy, zwłaszcza ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiciele tej partii są zdania, że funkcja drugiego co do ważności człowieka w kraju oddana w ręce byłego ministra spraw zagranicznych to nie tylko policzek wymierzony największej sile opozycyjnej, ale także wypowiedzenie wojny.

Radosław Sikorski kilka tygodni temu został powołany na stanowisko Marszałka Sejmu RP. Jak można było się spodziewać, wywołało to zarówno falę krytyki ze strony jego zagorzałych przeciwników, jak i nieukrywaną radość zwolenników byłego ministra. W związku z tym należałoby przyjrzeć się bliżej sylwetce polityka, który ostatnimi czasy wzbudza tyle emocji.

Początki kariery

Sikorski urodził się 51 lat temu w Bydgoszczy, gdzie zresztą uczęszczał do szkoły średniej. Już jako młody człowiek związał się ze światem polityki, gdyż pełnił funkcję przewodniczącego Uczniowskiego Komitetu Strajkowego podczas tzw. wydarzeń bydgoskich (działacze NSZZ „Solidarność” zostali pobici przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej w czasie sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej), które miały miejsce wiosną 1981 roku. Wkrótce po tym wydarzeniu przyszły minister wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie tuż po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego został mu przyznany azyl polityczny. Sikorski podjął więc studia na kierunku PPE (politologii, filozofii i ekonomii) na sławnym Uniwersytecie w Oksfordzie. W drugiej połowie lat 80. pracował jako dziennikarz w prasie brytyjskiej, był reporterem wojennym podczas wojen w Angoli oraz Afganistanie. Za zdjęcie wykonane podczas tejże działalności został Laureatem nagrody World Press Photo.

Radoslaw_Sikorski_meets_Secretary_Hillary_ClintonPowrót do Polski

Po powrocie do Polski pod koniec lat 80. jego kariera potoczyła się błyskawicznie. Chociaż zaczął od pracy w telewizji, to już w 1992 r. został wiceministrem obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego. W tym czasie Wojskowe Służby Informacyjne dokonały jego inwigilacji w związku z podwójnym obywatelstwem polityka. Jak się wkrótce okazało, Sikorski okazał się niewinny, a swoją teczkę upublicznił kilka lat temu. Za rządów Jerzego Buzka, w latach 1998–2001, pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych.

1 2

Sikorski Marszałkiem Sejmu – strzał w dziesiątkę czy przepis na kłopoty?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.