Śniadanie nie musi być nudne

czwartek, 25.09.2014r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

sniadanie_1-k.o.Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia – to zdanie zna chyba każdy, jednak nie wszyscy traktują je poważnie. Tymczasem to właśnie śniadanie ma wpływ na to, jak potoczy się cały dzień. Kształtuje nastrój człowieka od samego rana, czyli oddziałuje również na kontakty z ludźmi. Okazuje się, że można przypisać mu o wiele więcej właściwości niż tylko zaspokojenie potrzeb biologicznych. Dlaczego więc tak wiele osób całkowicie go unika?

Walka z monotonią

Jednym z wielu powodów jest właśnie nuda. To ona sprawia, że śniadanie przestaje być przyjemnością, a staje się nieznośnym obowiązkiem. Ludziom brakuje kreatywności. Oczywiście można również zrzucać winę na brak czasu, jednak ten argument jest mało wiarygodny. To nie jest kwestia braku czasu, a zwyczajnie wygody. Tymczasem warto wstać kilkanaście minut wcześniej i zyskać ciekawy dzień.

W poszukiwaniu śniadania idealnego, czyli podróż po świecie

Świetnym pomysłem jest sięgnięcie po inspiracje z innych krajów czy kultur. To szansa nie tylko na wzbogacenie umiejętności kulinarnych, ale również na poznanie świata. Prawdopodobnie największą furorę robi śniadanie brytyjskie. Anglicy na pewno nie przejmują się kaloriami czy zawartością tłuszczu, a ich posiłek składa się z wielu elementów, często bardzo skrajnych, jak np. jajka na bekonie czy tosty z marmoladą. Do tradycyjnych produktów należą również parówki bądź kiełbaski i oczywiście fasola w sosie pomidorowym. Po takim daniu człowiek na pewno będzie nasycony i pełny energii do życia. Kolejnym charakterystycznym posiłkiem jest śniadanie francuskie. Chyba każdy zna chrupiące, delikatne rogaliki, czyli croissanty. Śniadanie Francuzów nie ogranicza się tylko do tego. Mieszkańcy kraju nad Loarą jedzą również bagietki czy inne białe pieczywo. Ważniejsze jest to, że wszystko je się z masłem. Do tego tradycyjna kawa z mlekiem i śniadanie w stylu francuskim gotowe. Zwolennikami śniadań z pieczywem są także zachodni sąsiedzi Polski. Niemcy, podobnie jak Anglicy, najczęściej jedzą grzanki z marmoladą. Jeśli jednak ktoś woli bardziej obfite posiłki, powinien przenieść się na inny kontynent. W USA najbardziej znane są pancakes, czyli grube naleśniki, podawane zazwyczaj z syropem klonowym. Do tradycyjnych produktów śniadaniowych należy również zaliczyć jajka i bekon.

Mniej popularne, ale także trudniejsze do zrealizowania jest śniadanie japońskie. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni znani są głównie z sushi. Tymczasem śniadanie Japończyków to także bardzo interesujący posiłek, który nie ma nic wspólnego z tym, co znane jest w Europie. Dwie podstawowe potrawy to ryż gotowany na parze oraz tradycyjna zupa miso, będąca elementem każdego japońskiego posiłku. Do tego np. pieczona lub grillowana ryba czy rolowane omlety (tamagoyaki). Danie Japończyków bardziej przypomina obiad niż śniadanie. Może to właśnie sposób na długowieczność? Wykonanie takiego posiłku wydaje się skomplikowane, jednak to dość ciekawe doświadczenie i warto poświęcić chwilę na taką kulinarną podróż.

Interesujące i zaskakujące może okazać się śniadanie afrykańskie. Zaskakujące, ponieważjest bardzo podobne do tego, które znają Europejczycy. Podstawą śniadania w takich państwach jak np. Egipt czy Tunezja jest chleb. Tradycyjnymi dodatkami są także kawa i herbata. W krajach Afryki Północnej królują produkty rodzime, takie jak świeże ryby czy papryka. Ludność środkowej części kontynentu również na pierwszym miejscu stawia chleb. W Afryce Południowej śniadanie składa się z produktów, które są znane w Anglii, co jest wynikiem historii. To właśnie Wielka Brytania miała najwięcej kolonii w tej części kontynentu. Chociaż zamorskie posiadłości państwa odeszły już w niepamięć, został po nich ślad w postaci śniadania. Wspólną potrawą znaną na całym kontynencie i charakterystyczną dla biedniejszych mieszkańców jest kleik składający się z produktów dostępnych w danym regionie, takich jak kasza, ryż czy maniok. Afrykanie jedzą również owoce, których mają pod dostatkiem.

1 2

Śniadanie nie musi być nudne
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.