Spektakularne widowiska, czyli wszystko o fajerwerkach

czwartek, 01.01.2015r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

pirotechnika2Pod koniec każdego roku ma miejsce wyczekiwana impreza sylwestrowa. Zgodnie z tradycją witamy Nowy Rok pokazami fajerwerków. Mało kto wie, że historia petard sięga dawnych czasów – około 206 r. p.n.e. Początkowe przeznaczenie wyrobów pirotechnicznych różniło się jednak od dzisiejszego, a mianowicie za panowania dynastii Han w Chinach huk tworzący się przy wystrzale miał odstraszać duchy…

Pirotechnika

Według Słownika języka polskiego pirotechnika jest działem techniki obejmującym wytwarzanie wyrobów wywołujących efekty świetlne i akustyczne. Nazwa wywodzi się od dwóch słów: pyro z gr. ‘ogień’ oraz technika. Rozwój pirotechniki wiąże się z odkryciem w Chinach czarnego prochu, już w XVII w. zaczęto organizować pierwsze pokazy sztucznych ogni. W późniejszych czasach zaczęto wykorzystywać wyroby pirotechniczne w operacjach wojskowych. Ciekawy jest fakt, że w Polsce po raz pierwszy użyto fajerwerków kilka dni po odzyskaniu niepodległości – w 1918 roku.

Skład fajerwerków

Jednym ze składników fajerwerków jest – wcześniej wspomniany – czarny proch. Ważny jest także utleniacz, jego funkcję mogą pełnić m.in. azotany, siarczany potasu czy baru oraz chlorany. Do wyrobu fajerwerków potrzebne są także substancje palne, takie jak magnez, cynk, fosfor, siarka. Dla większego efektu świetlnego stosuje się przeważnie tytan oraz azotan baru i glinu, zaś by uzyskać efekt barwny potrzebne są barwniki organiczne i sole, np. sole miedzi. Skład fajerwerków różni się w zależności od pożądanego koloru, kształtu przedmiotu oraz szybkości i długości wystrzałów.

Bezpieczeństwo i regulacje prawne

Istnieją bardzo dokładne regulacje prawne, które mają zwiększyć bezpieczeństwo podczas używania materiałów pirotechnicznych, jak na przykład ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 141, poz. 1176 ze zm.). Ustawa ta zobowiązuje sprzedawcę między innymi do podania jasnych, niewprowadzających w błąd informacji o towarze w języku polskim oraz do określenia kraju pochodzenia towaru. W 2010 r. Minister Gospodarki wydał rozporządzenie w sprawie pomieszczeń magazynowych i obiektów do przechowywania m.in. materiałów wybuchowych.

pirotechnika1Badaniem jakości wyrobów pirotechnicznych zajmuje się Inspekcja Handlowa. Na portalu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawiono wyniki badań prowadzonych przez Inspekcję Handlową w bieżącym roku. Zostały skontrolowane 872 rodzaje wyrobów pirotechnicznych, z czego siedem procent wykazało jakieś nieprawidłowości, np. brak ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa użytkowania i brak określenia zawartości materiału pirotechnicznego.

Wyroby pirotechniczne to bardzo stary wynalazek, który z powodzeniem jest wykorzystywany w dzisiejszych czasach, głównie w celach widowiskowych. Istnieją domowe sposoby na własnoręczne wykonanie różnych rodzajów petard. Należy jednak pamiętać, że są to materiały wybuchowe, w związku z czym nie są one bezpieczne. Rozważne korzystanie z petard i przestrzeganie przepisów prawnych pozwoli cieszyć się spektakularnymi efektami fajerwerków.

 

Kasia Pacyga

 
Redakcja: Agata Chudy
Redakcja językowa: Joanna Kaczerzewska
Redakcja graficzna: Katarzyna Olbromska

Spektakularne widowiska, czyli wszystko o fajerwerkach
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.