Splotki: rzecz o intrydze

czwartek, 24.09.2015r.
Autor: napisał/a 35 artykułów.

SplotkiRzeczOIntrudze_2_MCNiegroźna w czasie babskich wieczorów, szkodliwa, gdy godzi w medialny wizerunek, bywa także zabójcza, kiedy żyje nią cała wieś. Mowa o plotce – irracjonalnym narzędziu do robienia krzywdy.

Plotkarski wirus

Choć język ludzki czasem przypomina psa, co zerwał się z łańcucha ciemną nocą. Prawda z ust do ust jest całkiem inna, bo nie ludzie słowa, ale słowa ludzi niosą – tak brzmi fragment piosenki „Na językach”, którą napisała i śpiewa Kayah. Utwór powstał co prawda w 1997 roku, jednak jego tekst ze względu na uniwersalizm, nadal jest aktualny. Może wcale jednak nie chodzi o ponadczasowość piosenki, a raczej brak etycznego postępu w rozwijającym się świecie?

Plotka istnieje od wieków, lecz nie zawsze w tylu niebezpiecznych wymiarach. Dziś ma bowiem kontekst prywatny, zawodowy, medialny i polityczny. Łatwo wypromować plotką sezonowych celebrytów, ale jeszcze łatwiej zniszczyć przy jej pomocy pokoleniowe autorytety.

Kiedyś, jak stwierdza prof. Andrzej Markowski w artykule „Między słowami: plotka” w Gazecie Wyborczej, plotło się coś konkretnego, przekładało się pasma nici, włosów, prętów, gałązek, żeby zrobić coś użytecznego: materiał, koszyk, płot. Szybko zauważono, że można też przeplatać słowa i zdania, wiązać je ze sobą, nie zawsze sensownie, ale zawsze tak, by tworzyły pewną całość. Całość, która miała wzbudzić zainteresowanie w nudnym, zrutynizowanym życiu wiejskiej społeczności. Dziś, choć życie jest dynamiczne, plotką nadal wzbudza się sensację.

Prawdziwym polskim hitem w 2002 roku był domniemany romans ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z piosenkarką Edytą Górniak. Miejscem zbliżenia miała być Korea – gospodarz piłkarskich Mistrzostw Świata. Z aktualnych to, powracająca jak bumerang, plotka o chorobie Władimira Putina. Pod koniec 2014 roku świat obiegła wiadomość o raku trzustki, który miał zaatakować prezydenta Rosji. Wiele się dzieje także na rodzimym podwórku. Jedną z obrzydliwszych plotek w polskim show biznesie popełniono w lipcu 2014 roku. Autorzy z portalu pudelek.pl napisali o śmierci aktorki Anny Przybylskiej, kiedy ta zmagała się z chorobą nowotworową.

Na zamówienie?

Plotka ma, zdaniem niektórych celebrytów, dodatnią wartość. Przecież ciężką pracą nie można zrobić szybkiej kariery, skandalem owszem. W ten właśnie sposób plotka staje się przyjaciółką, papużką nierozłączką, która gwarantuje wysokie miejsce na top-listach. Często są to zestawienia tandety i obciachu, co nikomu jeszcze nie zaszkodziło. Wręcz przeciwnie. Gwiazdy najbardziej lubią plotki o ciąży i ślubie. Niektóre podsycają sami posługując się mediami społecznościowymi, inne są owocem współpracy z paparazzi.

1 2

Splotki: rzecz o intrydze
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.