Stara i brzydka kobieta – czarownica

czwartek, 29.01.2015r.
Autor: napisał/a 32 artykułów.

staraibrzydka1Od lat są bohaterkami bajek i baśni. A wśród dzieci budzą grozę. W końcu to nieczyste istoty, władające nadprzyrodzonymi siłami. Od lat uwielbiane i nienawidzone, są tematem licznych kontrowersji – kto? Nikt inny jak czarownice.

Czarownice obecnie

Z pozoru wydaje się, że postęp cywilizacyjny zniwelował wiarę ludzi w magię. Okazuje się jednak, że współcześnie wiele osób stosuje praktyki magiczne. Alex Sanders, człowiek praktykujący to „rzemiosło”, jak i szkolący w tym kierunku innych, powiedział, że obecnie w samej Wielkiej Brytanii są cztery tysiące czarownic. Zajmują się one głównie rzucaniem zaklęć uzdrawiających. Sanders mówi: udało nam się uleczyć jedną osobę z uzależnienia od heroiny. Co więcej, uleczyli oni setki przypadków reumatyzmu, problemów z sercem, płucami, rozchwiania nerwowego. Czarownice zajmują się także przepowiadaniem przyszłości ‑ zwracają się do nich głównie biznesmeni, mający nadzieję, iż uzyskają porady dotyczące na przykład podpisania ważnego kontraktu bądź podjęcia innej decyzji. Przewidywanie przyszłości przez czarownice można porównać do filozoficznie pojmowanej karmy – chodzi o przewidywanie konsekwencji danych czynów. Co ciekawe, Sanders mówi, że czarownice nigdy nie proszą o pieniądze, przyjmują je w momencie, gdy ktoś je daje.

Sanders wyróżnia białe i czarne czarownictwo. Pierwsze z wymienionych jest wykorzystywane w celu czynienia dobra, za jego pomocą nie można nikogo skrzywdzić – nawet wrogów. Drugie zakłada krzywdzenie, a także uwodzenie innych kobiet.

Czarownice w Polsce

W Polsce działa jeden coven, czyli grupa osób wyznająca dany kult ‑ mówimy tutaj o zgromadzeniu wiedźm. Wicca w Polsce, ponieważ taka jest anglosaska nazwa czarownic, to normalne kobiety, jak i dziewczyny. Na stronie wicca.pl można przeczytać, jak opisuje siebie jedna z nich: małe, rude, w czarnym płaszczu; na szyi srebrny wisiorek z wiedźmą na miotle, na co dzień studentka informatyki. Wicca nie ma zasad narzuconych z góry – chodzi głównie o indywidualne podejście osoby praktykującej. W Polsce istnieje wiele odłamów, nurtów wicca. Ich etyka sprowadza się do jednego: możesz czynić, co zechcesz, dopóki nie krzywdzisz innego. Uważają one, że wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego. Według nich cokolwiek uczynisz – dobrego czy złego ‑ powróci do ciebie, i to ze zwiększoną siłą..

1 2

Stara i brzydka kobieta – czarownica
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.