„Steadfast Jazz 2013” – NATO ćwiczy w Polsce

czwartek, 19.12.2013r.
Autor: napisał/a 6 artykułów.

11Zakończone niedawno w naszym kraju natowskie manewry „Steadfast Jazz”, miały pokazać siłę Sojuszu Północnoatlantyckiego. Stanowiły również sprawdzian umiejętności Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force). Ponad  6 tys. żołnierzy z 28 państw członkowskich ćwiczyło na lądzie, na morzu oraz w powietrzu.

Decyzja o utworzeniu Sił Odpowiedzi NATO zapadła na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Pradze, w 2002r. Utworzenie NRF stanowi główny element transformacji Sojuszu w obliczu nowych zagrożeń dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Są to stale pozostające w gotowości, mobilne, wielonarodowe siły złożone z jednostek lądowych, morskich, lotniczych, a także specjalnych. Zadania NRF obejmują misje z zakresu art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego mówiącego o zbiorowej obronie (art. 5 zobowiązuje państwa członkowskie Sojuszu do obrony zaatakowanego członka), a także zadania o charakterze misji humanitarnych, ewakuacyjnych oraz operacji antyterrorystycznych. Decyzję o użyciu NRF podejmuje Rada Północnoatlantycka. Ze względu na swój mobilny charakter siły te mogą zostać użyte wszędzie, również w rejonach spoza obszaru traktatowego NATO. Wstępną zdolność operacyjną NFR, potwierdzono w 2004r., a dwa lata później odbyły się pierwsze większe manewry z użyciem Sił Odpowiedzi, „Steadfast Jaguar”, które miały miejsce się na Wyspach Zielonego Przylądka. W tym samym roku na szczycie NATO w Rydze potwierdzono pełną gotowość operacyjną NRF, a w kolejnych latach przeprowadzono już kilkanaście ćwiczeń. Największe z nich –„Steadfast Jazz” – przeprowadzono w dniach 2-9 listopada na terytorium Polski oraz krajów nadbałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. O przeprowadzenie ćwiczeń przedstawiciele polskiej dyplomacji zabiegali już w 2012r. podczas szczytu NATO w Chicago. Nazwa ćwiczeń nie jest przypadkowa. Litera „S” w wyrazie „Steadfast” oznacza, że w ćwiczeniach uczestniczą elementy SHAPE (Supreme Hedquarters Allied Powers Europe) – Naczelnego Dowództwa Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie. Litera „J” w wyrazie „Jazz” oznacza, że są to ćwiczenia „joint”, czyli połączone wszystkie siły: lądowe, powietrzne, morskie i specjalne. W tegorocznych manewrach swój udział zgłosiło 20 państw członkowskich oraz państwa spoza Sojuszu, takie jak Szwecja, Finlandia, Ukraina czy Macedonia. Największy kontyngent wystawiła Francja – ponad 1200 żołnierzy, którzy stacjonowali na poligonie w Drawsku Pomorskim. Zaskakującym i jednocześnie niepokojącym może być fakt wystawienia „symbolicznej” liczby żołnierzy przez Niemcy oraz Stany Zjednoczone, których wojsko, a przede wszystkim finanse, stanowią fundament  NATO. Dla porównania w ćwiczeniach „Strong Resolve”, które odbyły się na terytorium Polski oraz Norwegii w 2002r., wzięło udział ok. 30 tys. żołnierzy, a w ćwiczeniach „Steadfast Jaguar” – 7 tys.

Zarówno Polska, jak i kraje nadbałtyckie, wiązały z ćwiczeniami ogromne nadzieje. Sojusz miał wreszcie potwierdzić swoją siłę i zdolność do obrony terytorium Polski oraz krajów nadbałtyckich. Manewry „Steadfast Jazz” były szczególne również z innego powodu – odbyły się tuż po białorusko-rosyjskich ćwiczeniach „Zapad 2013”, które miały miejsce na terytorium Białorusi i w Obwodzie Kaliningradzkim. W manewrach wzięło udział ok. 12 tys. żołnierzy.  Strona rosyjska zapewnia, że ćwiczenia miały charakter obronny, nieoficjalnie mówi się jednak, że podczas manewrów ćwiczono atak na Polskę i kraje nadbałtyckie. Strona natowska zaprzecza jakoby „Steadfast Jazz” stanowiło odpowiedź na „Zapad 2013”, jednakże podobieństwo pomiędzy tymi wydarzeniami wydaje się być oczywiste.

1 2

„Steadfast Jazz 2013” – NATO ćwiczy w Polsce
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.