Steven Spielberg – człowiek, który nie boi się swojej wyobraźni

czwartek, 10.07.2014r.
Autor: napisał/a 3 artykułów.

Steven_Spielberg_Cannes_2013Trudno natknąć się na człowieka, który nigdy nie słyszał choćby o jednym filmie w reżyserii Stevena Spielberga. Nic dziwnego – jego dzieła stają się klasykami swoich gatunków, a sam Spielberg uchodzi za jednego z najlepszych twórców kina na świecie. Na czym polega fenomen jego filmów?

Początki

Steven Spielberg urodził się w 1946 roku w Cincinnati w Stanach Zjednoczonych. Tam dorastał, uczył się i rozwijał. Dopiero po rozwodzie swoich rodziców – Lei Posner-Adler i Arnolda Spielberga – wyjechał do Kalifornii, zbliżając się dzięki temu do geograficznego centrum światowego kina, którym jest Hollywood. W Kalifornii Spielberg ukończył liceum, a jeszcze w trakcie nauki nakręcił swój pierwszy film pełnomentrażowy pt. „Firelight”. Był wówczas kreatywnym osiemnastolatkiem. Niespełna dwa lata później, w 1966 roku, rozpoczął studia w Long Beach. Podjął się nauki filologii angielskiej, jednak nigdy nie ukończył studiów. Powodem przerwania edukacji było podpisanie kontraktu, który miał wiele zmienić w życiu nie tylko samego Stevena, ale także w historii światowego kina. Spielberg zawarł umowę ze słynnym studiem Universal.

Steven_Spielberg_with_Chandran_Rutnam_in_Sri_LankaRóżnorodność

Już pierwsze filmy w profesjonalnej karierze Spielberga zapowiadały jak bardzo różnorodna będzie jego filmografia. „Pojedynek na szosie” jest filmem akcji zaś nakręcony niedługo później „Sugarland Express” to dramat rodzinny oparty na prawdziwej historii. Mimo to Steven Spielberg jest znany przede wszystkim z filmów, które poruszają wyobraźnię i fantazję widza. Popularny na całym świecie „E.T” z 1982 roku szybko zdobył ogromną popularność. Już wówczas było widać, że Spielberg potrafi stworzyć unikalny klimat w swoich filmach oraz że nie boi się swoich pomysłów. Twórca mrożących krew w żyłach „Szczęk” stworzył wzruszający film familijny o chłopcu, który zaprzyjaźnił się z kosmitą. Spielberg okazał się jednym z najbardziej zaskakujących twórców kina.

1 2

Steven Spielberg – człowiek, który nie boi się swojej wyobraźni
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.