Studia i praca – jak to połączyć?

piątek, 05.06.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.

student1m.wPoszukiwanie pracy staje się coraz bardziej popularne wśród studentów. Wiadomo, że niekiedy drobne pieniądze na nieplanowane wydatki są niezbędne i nigdy nie wiadomo, czy nie będzie trzeba pomóc rodzicom. Zarobione pieniądze student może przeznaczyć na swoje cele, ale pragnienie posiadania własnych oszczędności to nie jedyny powód, dla którego młode, uczące się osoby szukają dobrej pracy. Nie od dzisiaj wiadomo, że absolwent studiów wyższych powinien już mieć jakieś doświadczenie, kilkuletnią praktykę bądź staż, co za tym idzie, odpowiednia praca zapewnia nie tylko nowe umiejętności, ale także wpis do CV.

Połączenie pracy i studiów z pozoru jest bardzo łatwym zadaniem, ale w rzeczywistości wymaga naprawdę ogromnej samodyscypliny i doskonałej organizacji czasu. Może dlatego studenci najczęściej wybierają pracę na półetatu, rzadziej na cały. Niektóre bardziej wymagające kierunki studiów uniemożliwiają młodym ludziom podjęcie jakiegokolwiek zajęcia, które przyniosłoby nie tylko doświadczenie, ale również pieniądze.

Jednak dlaczego studenci decydują się rozpocząć pracę podczas studiowania? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. W badaniu studentów, przeprowadzonym przez firmę ConQuest Consulting, wykazano, że aż 54 proc. z nich pragnie zdobyć doświadczenie zawodowe, prawie 23 proc. wpis do CV, a tylko 14 proc. odczuwa pragnienie posiadania własnych pieniędzy. Jako inne czynniki motywujące studentów do znalezienia pracy dorywczej wymienione zostały takie aspekty jak: presja otoczenia, obowiązek narzucony przez uczelnię, zbyt duża ilość wolnego czasu. W 2010 roku okazało się, iż niemal 80 proc. studentów zdecydowało się wysłać chociaż jedną aplikację, w trakcie trwania roku akademickiego. Ilość osób, które zdecydowały się na rozesłanie większej ilości podań, wynosi zaledwie 15,7 proc. Niemniej jednak statystyki nieustannie rosną i wśród studentów można zaobserwować niemałą rywalizację o stanowiska.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości „Przyszłe kadry polskiej gospodarki” dowiodła, że czterech na dziesięć studentów podejmuje się pracy w okresie nauki.

1 2

Studia i praca – jak to połączyć?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.