Jak stumetrowy gigant staje się niewidzialny?

czwartek, 22.05.2014r.
Autor: napisał/a 29 artykułów.

HMS AstutePrawie stumetrowy gigant, czyli myśliwski okręt wojenny HMS Astute, jest praktycznie niewidzialny dla innych łodzi podwodnych. Wszystko dzięki najnowocześniejszym technologiom użytym do jego budowy. Zaletą jest nie tylko niewidzialność, ale także możliwość wykrywania obecności statków w promieniu 6000 kilometrów.

22 października 2010 roku brytyjski wielozadaniowy okręt podwodny po raz pierwszy wszedł na mieliznę u wybrzeży Szkocji. Należy on do Królewskiej Marynarki Wojennej, stworzony został przez BAE Devonshire Dock. HMS Astute mierzy 93 metry długości i 11,3 szerokości, jest w stanie wyprzeć tyle wody, co 65 płetwali błękitnych. Zasilany jest natomiast atomowym silnikiem Rolls-Royce’a, dzięki któremu mógłby teoretycznie zostać pod powierzchnią wody przez 25 lat. Co sprawia, że oceaniczny kolos staje się niewidzialny dla innych łodzi podwodnych? Sekret tkwi w jego budowie.

Budowa HMS Astute

Z angielskiego „astute” znaczy „przebiegły” lub „sprytny”, jednak po przeanalizowaniu jego możliwości, zdaniem konstruktorów, określenia te są niewystarczające. HMS Astute wyposażony jest w technologiczną „czapkę niewidkę”, czyli około 40 tysięcy płyt dźwiękochłonnych, dzięki którym żaden dźwięk nie opuszcza jego wnętrza. W rezultacie podwodny myśliwiec może zbliżyć się „na wyciągnięcie ręki”, tzn. na odległość około 300 metrów, do innej łodzi podwodnej, a obecność okrętu będzie niezauważalna. Anatomia HMS Astute została określona przez konstruktorów w podobny sposób do ludzkiej. Napędem i sercem jest wcześniej wspomniany ciśnieniowy reaktor wodny Rolls-Royce’a PWR2 – silnik jądrowy, w którym moderatorem jest woda pod ciśnieniem około 15 MPa., dzięki któremu okręt osiąga w zanurzeniu prędkość ponad 55 km/h. Hałas powstający podczas pracy silnika zostaje zredukowany dzięki specjalnej konstrukcji kadłuba i pędnika strumieniowego. Jest to swojego rodzaju ster łodzi podwodnej – zwiększa możliwości manewrowe przy bardzo małych prędkościach.

Rolę skóry pełni poszycie wykonane ze specjalnie wzmocnionej, ognioodpornej stali, która wytrzymuje eksplodujące blisko torpedy. Aby okręt był niewidzialny, w jego budowie zastosowano specjalny dyfuzor, do którego odprowadzany jest dwutlenek węgla. Dyfuzor ma za zadanie wykluczyć ryzyko zdradzenia lokalizacji Astute przez pęcherzyki powstające w wodzie.

1 2

Jak stumetrowy gigant staje się niewidzialny?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.