Substytuty słońca

czwartek, 12.06.2014r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

The_Sun_by_the_Atmospheric_Imaging_Assembly_of_NASA's_Solar_Dynamics_Observatory_-_20100819Dni stają się coraz dłuższe a temperatura wzrasta – to oznaki nadchodzącego lata. Wielu ludzi chciałoby jak najszybciej uzyskać piękną opaleniznę, dlatego korzystają z możliwości opalania natryskowego, solariów lub samoopalaczy. Czy te metody są skuteczne, a przede wszystkim – bezpieczne dla naszego ciała?

Solarium

W latach 70. niemiecki naukowiec Friedrich Wolff skonstruował pierwsze łóżko opalające, które miało pomóc w leczeniu niedoboru witaminy D, co dało początek solariom. Działanie urządzeń do opalania polega na emitowaniu przez lampy solaryjne promieni UV, które docierając do powierzchni ciała, pobudzają wytwarzanie melaniny, czyli barwnika odpowiadającego za kolor skóry.

Pierwsza wizyta w tego typu gabinecie powinna być krótka – od jednej do pięciu minut, w zależności od karnacji człowieka. Przed zabiegiem warto skorzystać z kremu z filtrem, a poza tym już w gabinecie powinniśmy otrzymać odpowiednie dla nas kosmetyki ochronne, które nakładamy na siebie tuż przed wejściem do łóżka opalającego. Aby jeszcze bardziej zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem promieniowania, warto upewnić się, że termin ważności lamp jeszcze nie upłynął. W przeciwnym wypadku w jeszcze większym stopniu narażają one człowieka na poparzenia, stany zapalne czy też bardziej niebezpieczne choroby, jak np. rak skóry. Ponadto przez nienaturalne promienie UV skóra narażona jest na szybsze starzenie się i wysuszenie.

Solaria nie miałyby jednak racji bytu, gdyby przynosiły naszemu organizmowi jedynie szkody. Opalenizna uzyskana w ten sposób utrzymuje się zazwyczaj do miesiąca, a dzięki specjalnym kremom można ten efekt jeszcze przydłużyć. Poza ciemniejszym odcieniem skóry, który jest głównym celem klientów tych punktów usługowych, lampy solaryjne dostarczają nam również witaminę D, która zwiększa odporność kości (chroniąc je m.in. przed bólami i osteoporozą), działa bakteriobójczo oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy. Korzystanie z łóżek opalających zalecane jest także przy leczeniu łuszczycy i górnych dróg oddechowych. Osoby mające znamiona, piegi, wiele pieprzyków, stosujące antykoncepcję lub biorące leki powinny przed pójściem do solarium zasięgnąć rady lekarza.

1 2

Substytuty słońca
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.