Superkomputery – przyszłość naszej cywilizacji

czwartek, 10.07.2014r.
Autor: napisał/a 12 artykułów.

800px-IBM_Blue_Gene_P_supercomputerKomputer jest przełomowym urządzeniem w dziejach ludzkości. Niecałe sto lat temu miał ogromne gabaryty i wagę. Dziś jest zamykany w obudowach mieszczących się w ręce. O jego supermocy można przekonać się każdego dnia podczas wyszukiwania potrzebnych informacji.

Pierwszy komputer

Skonstruowany w latach 1943-1945 ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) zajmował powierzchnię około 140 metrów kwadratowych, a jego masa wynosiła ponad 27 ton. Twórcami byli amerykańscy inżynierowie informatyki: John Presper Eckert i John William Mauchly. ENIAC był stosowany do wykonywania obliczeń związanych z wytwarzaniem broni jądrowej, prognozowania pogody, projektowania tuneli aerodynamicznych, analizowania błędów zaokrągleń i badania promieniowania kosmicznego. Został wycofany z użycia w 1955 roku, ponieważ potrzebny był bardziej zaawansowany technicznie sprzęt.

Superkomputery wczoraj…

Określenie superkomputer pojawiło się w latach 60. XX wieku. Oznaczało urządzenie mające znacznie większe możliwości niż te, które wówczas stosowano. Na początku powstawały w dziesiątkach egzemplarzy i kosztowały kilka milionów dolarów. Obecnie tworzone są pojedynczo, a koszty plasują się w setkach milionów dolarów.

ENIAC-changing_a_tubePierwszy superkomputer o nazwie CDC 6600 stworzyła w 1963 roku firma Control Data Corporation. Autorem projektu był Seymour Roger Cray, amerykański informatyk. Machina stworzona przez 30 osób potrafiła wykonywać trzy miliony operacji w trakcie sekundy (3 MHz). W tym egzemplarzu po raz pierwszy została wykorzystana nowatorska metoda chłodzenia podzespołów freonem oraz użycie elementów elektronicznych wykonanych z krzemu.

… i dziś

Obecny postęp techniczny sprawia, że każdy superkomputer w ciągu kilku lat staje się przestarzały, a korzystanie z niego – nieopłacalne. Maszyny zaliczane 20 lat temu do klasy superkomputerów miały podobną wydajność, jak dzisiejsze laptopy. Produktywność tych nowoczesnych urządzeń to ilość wykonywanych w ciągu sekundy operacji na liczbach.  Jednostką miary są FLOPSy. 1 FLOPS  = 1 operacja wykonana w sekundę. W zależności ile operacji w ciągu sekundy wykona komputer, to jego osiągi opisuje się w megaflopsach (1MFLOPS= milion operacji w ciągu sekundy), gigaflopsach (1GFLOPS= miliard operacji na sekundę), teraflopsach (1TFLOPS= bilion operacji na sekundę), petaflopsach (1PFLOPS= biliard operacji w trakcie sekundy) lub eksaflopsach (1EFLOPS= trylion operacji w sekundę). Za pomocą odpowiednich programów sprawdzana jest moc maszyny, interakcje komputer- serwer oraz liczba transakcji wykonanych w ciągu sekundy w systemie przetwarzania transakcyjnego.

1 2

Superkomputery – przyszłość naszej cywilizacji
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.