Święta po polsku

czwartek, 25.12.2014r.
Autor: napisał/a 35 artykułów.

 

swietapopolsku2

Dla jednych coroczne kultywowanie tradycji, a dla innych okazja do długiego urlopu pod palmami. Czy staropolskie zwyczaje ustępują nowoczesności?

Karpik pod palmami

Dla katolików Boże Narodzenie to pamiątka i zarazem uobecnienie Chrystusa jako Zbawiciela ludz
kości, który wkracza w dzieje ludzkie i w naszą empiryczną codzienność
– tak pisze Grzegorz Błoch na stronie Katolik.pl. Z Bożym Narodzeniem wiąże się wiele tradycji, które są kultywowane przez pokolenia Polaków. Do tych staropolskich dołączają nowe, nie zawsze związane ze sferą sacrum. Dla niektórych, wciąż deklarujących się jako wierzący, święta są wyczekiwane nie ze względu na wymiar duchowy czy rodzinny, a raczej wypoczynkowy.

Polacy, decydując się na Święta z dala od domu, wybierają zaciszny ośrodek w kraju lub egzotyczny kurort za granicą. Autorzy strony www.bozenarodzenie.co piszą: W zależności od upodobania, wybieramy ośrodki narciarskie lub też po prostu przytulne hotele wypoczynkowe świadczące usługi z zakresu odnowy biologicznej Spa and Wellness. Wbrew pozorom również w tego typu obiektach nie brakuje zarówno świątecznej atmosfery, jak i świątecznego relaksu serwowanego pod znakiem zdrowia i urody. Świąteczne wyjazdy często są podyktowane brakiem czasu na przygotowanie perfekcyjnej kolacji wigilijnej. Stresująca praca oraz jej coraz dłuższy wymiar godzinowy odbierają radość z tradycyjnych świąt. Wielu ludzi zamiast spędzić kilka dni na szykowaniu dwunastu potraw, sprzątaniu mieszkania i ubieraniu choinki, woli zapłacić za hotel i odpocząć od codziennego zgiełku. Na portalu Biznes.interia.pl możemy przeczytać: Coraz większą popularnością cieszą się rodzinne pobyty w hotelach, gdzie zasiadamy do tradycyjnej Wigilii, która jednak przygotowana jest przez pracowników hotelu. A ci, którzy chcieliby zaznać starych zwyczajów, wybierają wyjazdy do pensjonatów agroturystycznych. Świąteczne wakacje pod palmami to jednak rzadkość. Z badań Instytutu Homo Homini przeprowadzonych w 2010 roku dla Polskiego Radia wynika, że aż 80 proc. Polaków spędza święta z najbliższymi, a tylko jeden procent w ogóle nie przygotowuje się do Bożego Narodzenia. Autor artykułu „Jak Polacy spędzają Święta? Pomysły na wolny czas” podkreśla: Wbrew pozorom jednak bardzo rzadko wyjeżdżamy za granicę, a jeśli już, to właśnie do rodziny. Trend spędzania Bożego Narodzenia pod palmami albo szaleństwa na ośnieżonych stokach jest coraz mniej aktualny. Niechęć Polaków do świątecznych wyjazdów jest ewenementem, ponieważ w Europie święta są traktowane jako wolny czas, który najlepiej spędzić poza domem, wyjeżdżając na kilkudniowy urlop – tak twierdzi dziennikarz Newsweeka Grzegorz Kowalczyk. W artykule „Dokąd Polacy wyjeżdżają na Święta?” przytacza opinie pracowników biur podróży. Twierdzą oni, że Boże Narodzenie Polacy spędzają zazwyczaj z rodziną, natomiast wyjazdy planują w Sylwestra lub w lutym, kiedy dzieci mają ferie zimowe.

1 2

Święta po polsku
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.