Świetlówka, LED czy halogen? Dylemat oświetleniowy XXI wieku

czwartek, 07.08.2014r.
Autor: napisał/a 12 artykułów.

1280px-Verschiedene_LEDsOdpowiednia barwa światła w pomieszczeniu decyduje o komforcie domowników, tym bardziej, że to właśnie przy sztucznym oświetleniu spędzamy większość czasu. Jakie światło wybrać: ciepłe czy zimne? Ciepłe światło sprzyja pogodnemu nastrojowi, rozluźnia, wprowadza w nastrój relaksu i wyciszenia, dlatego najlepiej sprawdza się w sypialni oraz salonie. Jeżeli jednak musimy wybierać światło do gabinetu, kuchni czy pracowni, najlepiej postawić na barwę zimną, która pomaga skoncentrować się na wykonywanych czynnościach.

Światło elektryczne – rodzaje

Tysiące lat temu jedynymi źródłami światła, jaki znała ludzkość, było Słońce i ogień. Prawdziwy przełom nastąpił dopiero w roku 1879, kiedy Thomas Edison zapoczątkował erę oświetlenia elektrycznego, produkując pierwszy egzemplarz żarówki. Wydarzenie to stworzyło nowe możliwości oraz zapoczątkowało nowe technologie.

Światłem potocznie nazywana jest widzialna część promieniowania elektromagnetycznego – odbierana przez siatkówkę ludzkiego oka. Najpowszechniejszym rodzajem oświetlenia sztucznego jest światło elektryczne, wytwarzane dzięki przepływowi prądu elektrycznego. Ten właśnie rodzaj jest najczęściej spotykaną formą sztucznego oświetlenia, która sprawdza się jako iluminacja wnętrz, zewnętrznych części budynków, ale również jako oświetlenie ulic. Najpopularniejszymi źródłami światła elektrycznego są lampy halogenowe, LED-owe, popularne świetlówki czy zwykłe żarówki.

320px-Gluehlampe_01_KMJCzym się różnią i jak wybrać najlepsze oświetlenie – czy mamy wystarczającą wiedzę na ten temat? Według badania przeprowadzonego w 2013 roku przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy OSRAM wynika, że prawie 60 proc. badanych twierdzi, że na temat źródeł światła wie bardzo dużo lub dość dużo. Ciekawe jest, że badanie pokazuje powiązanie subiektywnej oceny własnej wiedzy z płcią – ¾ badanych mężczyzn i połowa kobiet uważa, że ich znajomość źródeł światła jest na bardzo wysokim lub wysokim poziomie.

Lampy LED-owe

Lampy LED-owe, potocznie nazywane ledami, jako źródło światła wykorzystują białą diodę elektroluminescencyjną. Dioda ta składa się z dwóch głównych elementów: niebieskiej diody elektroluminescencyjnej – która emituje światło o długości fali około 450 nm – oraz luminoforu emitującego światło zielono-żółte, które po połączeniu z niebieskim światłem diody daje światło białe. Dzięki temu możemy uzyskać biały kolor o różnej tzw. temperaturze barwowej, w zależności od rodzaju luminoforu, jaki wybierzemy.

1 2

Świetlówka, LED czy halogen? Dylemat oświetleniowy XXI wieku
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.