Szał zakupów

czwartek, 26.02.2015r.
Autor: napisał/a 19 artykułów.

sale2m.wDwa razy do roku sieciówki obniżają ceny produktów, a my wpadamy w szał zakupów. Pod koniec grudnia pierwsze sklepy zaczęły już wielką wyprzedaż. Większość kobiet tylko czeka na tę chwilę z nadzieją, że uda im się kupić upatrzoną sukienkę 50 proc. taniej. Jak zachować przy tym zdrowy rozsądek i nie popaść w długi? I czy na pewno są to tak gigantyczne promocje?

Przyciągające ceny

Kiedy wybieramy się do centrum handlowego od razu rzucają nam się w oczy wielkie czerwone plakaty z napisem SALE. Dodatkowo podane są konkretne zniżki, które mogą sięgać nawet 75 procent. Częste hasła to również: 2 w cenie 1, Kup dwie, a trzecią otrzymasz za połowę ceny. Takie reklamy kuszą nas, i to bardzo, jednak musi w tym być jakiś haczyk, przecież sklepy też chcą zarobić.

Często dajemy się zmanipulować sprzedawcom. Tuż przed wyprzedażą znacząco podnoszą oni ceny produktów, byśmy myśleli, że cena po obniżce jest naprawdę bardzo niska. Przeceniane są także rzeczy, które miały niewielki poziom sprzedaży i nie były atrakcyjne dla klientów, jednak niska cena spowodowała zwiększenie popytu na te dobra. Ogromną rolę odgrywają gigantyczne kolejki do kas. Kiedy stoimy w nich 20 minut często z nudów rozglądamy się po sklepie i wypatrujemy kolejnych przecenionych rzeczy, które zwykle nie są nam do niczego potrzebne, ale i tak je kupimy.

Oto kilka rad, które przydadzą się podczas gorączki zakupów.

Ustal budżet

Dobrym początkiem będzie zastanowienie się nad tym, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na zakupy. Kiedy odpowiednio ułożymy nasz budżet, możemy racjonalnie zarządzać wydatkami i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że kupimy coś pod wpływem impulsu.

Nie nabierajmy się na pożyczkowe pułapki. W tym okresie często zaciągamy kredyty. Niestety najczęściej pobieramy je z tzw. chwilówek. Mają one o wiele większe oprocentowanie niż te w bankach, przez co popadamy w ogromne długi, gdyż często odsetki znacznie przewyższają pożyczoną kwotę i trudno jest je spłacić.

Unikaj również korzystania z kart płatniczych. Lepiej wypłacić sobie wcześniej taką ilość gotówki, którą możemy wydać. Wtedy łatwiej nam będzie nimi dysponować. Kiedy płacimy kartą, wydajemy o wiele więcej, ponieważ nie widzimy tych pieniędzy i nie czujemy realnie, jak ich ubywa.

1 2

Szał zakupów
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.