Szansa na wysoką emeryturę

czwartek, 23.01.2014r.
Autor: napisał/a 5 artykułów.

aaaaZ tematem naszych emerytur obecnie jest jak z kondycją polskiej piłki nożnej: niby nie mamy złudzeń, że kiedykolwiek będzie dobrze, ale nie rezygnujemy z komentarzy na temat tego, co zrobić, by sytuacja się poprawiła. O ile jednak na grę naszych Orłów nie mamy realnego wpływu, o tyle na wysokość naszych świadczeń emerytalnych – już tak.

Minęły prawie dwa lata od słynnej wpadki byłego wicepremiera Waldemara Pawlaka, kiedy to stwierdził, że zamiast wierzyć w państwowe emerytury, lepiej zadbać o dobre relacje ze swoimi dziećmi. I wszyscy być może zapomnieliby o temacie, gdyby nie decyzja obecnego rządu o przeniesieniu części składek z OFE do państwowego ZUS-u. Według najnowszych danych CBOS 53 proc. ankietowanych Polaków jest przeciwnych temu pomysłowi. Temat emerytur znów jest na ustach wszystkich zainteresowanych. Czy istnieje realna szansa na chociaż jedną palmę i odrobinę cienia na stare lata?

Nasze znaczy cudze

Mogłoby się wydawać, że pieniądze, które trafiają do ZUS-u, należą do nas, przecież były wpłacone w naszym imieniu na nasze konto przez naszego pracodawcę. Niestety nic nie jest aż tak proste. Tak naprawdę pieniądze, które każdy z nas obecnie wpłaca do ZUS-owskiej kasy, są wydawane na bieżąco wedle aktualnych potrzeb: głównie na cudze emerytury, zasiłki oraz wszelkie inne zobowiązania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tak więc w odróżnieniu od gotówki odłożonej na prywatnych kontach bankowych, fundusze te są poza naszym zasięgiem. Mimo to pieniądze z tego filaru wydają się i tak pewne,  przecież są gwarantowane przez państwo. Jednak jeśli przypomnimy sobie niedawny kryzys w Hiszpanii czy Grecji (o katastrofalnej sytuacji w Detroit nie wspominając), stanie się jasne, że żaden kraj nie ma monopolu na uniknięcie bankructwa.

Jeśli chodzi o drugi z trzech filarów polskiego systemu emerytalnego – OFE, sprawia on wrażenie bardziej stabilnego, ponieważ  każdy z członków OFE posiada podpisaną umowę z wybranym przez siebie funduszem, który jest instytucją prywatną. Ale czy  zagwarantuje wypłatę  zaoszczędzonych pieniędzy w przyszłości? Jak dosadnie stwierdził premier Donald Tusk w jednej ze swoich wypowiedzi: (…) czy dzisiaj ludzie naprawdę dysponują środkami, które odkładają w OFE? Jeśli sądzicie państwo, że nimi dysponujecie, to spróbujcie nimi zadysponować. Więc ja wam powiem, że nie dysponujecie tymi pieniędzmi, to nie są wasze pieniądze. W tych mocno przejaskrawionych słowach jest nieco prawdy: aby faktycznie móc skorzystać z tych środków, musimy doczekać sędziwego wieku.

 
emerytura grafika

1 2

Szansa na wysoką emeryturę
  • 4.50 / 5 5
2 ocen/y, 4.50 śr. ocen (90% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.