„Do szkoły bez mamy’’, do szkoły bez obaw

piątek, 02.10.2015r.
Autor: napisał/a 2 artykułów.

doszkoly.kp2Przyszedł już wrzesień, który oznacza pójście do szkoły. Uśmiechnięte dzieci stawiają pierwsze kroki ku niej dumnie, nosząc nowe, kolorowe tornistry. Większości z nich towarzyszą rodzice. Dla dzieci opuszczonych bądź osieroconych to szczególnie trudny czas. Stowarzyszenie SOS Dziecięce Wioski dokłada wszelkich starań, żeby wesprzeć swoich podopiecznych, ruszając z kampanią „Do szkoły bez mamy’’.

Kilka słów o stowarzyszeniu

Pierwszą SOS Wioskę Dziecięcą założył austriacki filantrop Hermann Gmeiner w 1949 roku. Miała na celu niesienie pomocy dzieciom osieroconym podczas II wojny światowej. W Polsce stowarzyszenie to działa od 1984 roku. Zgodnie z ideą założyciela opieka w Wioskach Dziecięcych ma charakter rodzinny, niosąc pomoc dzieciom osieroconym oraz zagrożonym utratą opieki rodziców. Dzieci te mają szansę dorastać w rodzinnym środowisku, otoczone szacunkiem, miłością, a także z poczuciem bezpieczeństwa. Ponadto organizuje różnorodne formy pomocy dzieciom, żeby jak najlepiej przygotować je do dorosłego życia. Jedną z nich jest kampania „Do szkoły bez mamy’’.

Edukacja kosztuje

Plecak, przybory, książki i zeszyt – wyprawka szkolna wymaga wyłożenia sporej sumy pieniędzy. Przeprowadzony raport w Centrum Badania Opinii Społecznej wykazał, że na przełomie roku 2013/2014 rodzice wydali średnio 826 złotych na przygotowanie dziecka do szkoły. Celem kampanii prowadzonej przez stowarzyszenie jest zebranie środków na wyprawkę szkolną i pomoc w nauce. Często bowiem pod opiekę SOS trafiają starsze dzieci, które mają poważne trudności nie tylko z mówieniem, ale również z pisaniem i czytaniem. Do wyrównania takich deficytów niezbędne jest wówczas sfinansowanie zajęć z logopedą bądź pedagogiem. Nie należy pomijać wychowanków stowarzyszenia, którzy posiadają ponadprzeciętne zdolności i talenty. Tej grupie uczniów organizacja chce zapewnić zajęcia rozwojowe, żeby nie różnili się od swoich rówieśników uczęszczających na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, które niestety do tanich nie należą.

doszkoly.kp1Pomóżmy dzieciom zapewnić równy start

Tysiąc złotych – to szacunkowy koszt skompletowania wyprawki szkolnej dla jednego dziecka. W domach SOS zazwyczaj mieszka kilkoro uczniów, a Wioskowym dzieciom często również są potrzebne zajęcia uzupełniające, co oznacza dodatkowe wydatki. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce prowadzi obecnie w całym kraju cztery Wioski Dziecięce, ponadto domy młodzieży i dodatkowo placówki dziennego wsparcia, mające na celu prowadzenie programu Umacniania Rodziny. Stowarzyszenie ma pod swoją opieką kilkaset dzieci w Polsce. Niezbędna jest pomoc, żeby dzieci we wrześniu miały równy start, taki jak ich rówieśnicy pochodzący ze zwyczajnych domów. Liczy się każdy, nawet drobny gest.

 

Weronika Krysa

 
Redakcja: Dominika Nożewska
Redakcja językowa: Weronika Szczepanik, Tomasz Tułasiewicz
Redakcja graficzna: Kinga Parcheta

„Do szkoły bez mamy’’, do szkoły bez obaw
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.