Sztuczne płuca

czwartek, 07.05.2015r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

pluca1Płuca to jedne z tych narządów ludzkiego organizmu, bez których funkcjonowanie jest niemożliwe. Ich uszkodzenie prowadzi do poważnych chorób, czasami z nieodwracalnymi skutkami, a nierzadko nawet do śmierci. Sztucznymi płucami nazywa się potocznie urządzenie ECMO (extracorporeal membrane oxygenation), którego zadaniem jest zastąpienie płuc w przypadku, kiedy u chorego występuje ciężka niewydolność krążeniowa albo oddechowa. Dzięki badaniom z ostatnich trzech lat termin ten nabiera całkowicie nowego znaczenia.

Maszyna ratująca życie

W urządzenia ECMO wyposażone są nie tylko szpitale, ale również karetki, bo właśnie tam przydają się one najbardziej. Koszt takiej maszyny wynosi około 140 tysięcy złotych, a lista chorych, którym może uratować życie, jest bardzo długa; są na niej m.in. osoby z zapaleniem płuc, zatorem tętnicy płucnej, zapaleniem mięśnia sercowego czy z powikłaniami po grypie A/H1N1. W jaki sposób ECMO ratuje życie? Natlenia krew, która może krążyć w organizmie, omijając płuca chorego, dzięki czemu nie są one narażone na dalsze uszkodzenia.

W Wielkiej Brytanii urządzenie to jest nazywane „maszyną wskrzeszającą zmarłych”, ponieważ działa na podobnej zasadzie jak by-passy, jednak można je podłączyć już w kilka minut, co znacznie przyśpiesza akcję ratunkową. W Polsce tego typu urządzeń jest jeszcze stosunkowo mało, biorąc pod uwagę ilość wszystkich chorych i potrzebujących. Najbardziej rozpowszechnione są one w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie lekarze przywracają akcję serca w 70-90 proc. przypadków, podczas gdy w Ameryce i innych krajach możliwe jest to tylko w 20-25 proc.

O tym, jak ważną rolę spełnia ta maszyna, mówił w jednym ze swoich wykładów doktor Sam Parnia – uznany na świecie badacz reanimacji. Przedstawił on przypadek 30-letniej kobiety, która spędziła kilkanaście godzin na zimnie, po tym jak przedawkowała narkotyki. Na swoje szczęście trafiła ona do jednego z japońskich szpitali, gdzie została podłączona do ECMO. Urządzenie natleniło i ogrzało jej krew, w rezultacie czego organizm kobiety ożył. Pacjentka wróciła do zdrowia i wyszła ze szpitala bez uszkodzenia mózgu i innych organów wewnętrznych – opowiadał specjalista Parnia.

pluca2Wielki przełom w medycynie

Naukowcy z Centrum Medycznego Louis Stokes Cleveland VA (w Stanach Zjednoczonych) ujawnili w 2012 roku szczegóły dotyczące badań nad ich nowym wynalazkiem. Postanowili oni stworzyć ratunek dla wszystkich cierpiących na choroby niewydolności oddechowej i… wyhodować nowe płuca. Do tej pory jedyną szansą dla uszkodzonego płuca było natlenienie krwi obiegowej chorego tlenem z butli. Urządzenia ECMO ratują życie, jednak ich zastosowanie bywa kłopotliwe, drogie, mało wydajne, a także ryzykowne – w przypadku złego podłączenia aparatury.

Nowe sztuczne płuca zbudowane są z gęstej sieci mikrokanałów przepływowych, które imitują budowę ludzkich organów. Wynalazek ten pozwala natlenić krew tlenem z powietrza nawet pięć razy wydajniej niż, stosowane do dzisiejszego dnia, ECMO. Amerykańscy naukowcy są na etapie testowania nowych narządów.

Wyhodować płuca

Stworzenia nowych płuc podjęli się także badacze z Uniwersytetu w Teksasie. Wyhodowali organy, wykorzystując uszkodzone tkanki, które pobrano od dwójki tragicznie zmarłych dzieci. Powstałe narządy nie mogą być na razie wykorzystywane do transplantacji, ponieważ płuca, ze względu na swoją strukturę i różnice między komórkami, są bardzo skomplikowane oraz wymagają dokładnych badań i testów. Naukowcy z Teksasu zapewniają w swoim sprawozdaniu, że w przyszłości okaże się to jak najbardziej możliwe, co więcej, dzięki hodowli płuc będzie można testować nowe rodzaje terapii i działanie leków.

Obecnie trwają testy sztucznych płuc. Naukowcy zdradzają tylko, że pracują nad stworzeniem narządów z różnymi wadami, na przykład zwłókniałych czy rozejmowych, aby zbadać, jak będą one reagować na różne rodzaje terapii.

 

Natalia Halik

 
Redakcja: Aleksandra Mazur
Redakcja językowa: Weronika Szczepanik, Tomasz Tułasiewicz
Redakcja graficzna: Marta Wypych

Sztuczne płuca
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.