Szukam siebie w poradnikach

czwartek, 06.11.2014r.
Autor: napisał/a 3 artykułów.

szukam siebiew poradnikach1Późne popołudnie. Jedna z większych księgarni w mieście. Dział: psychologia. Kilka osób w ogromnym skupieniu prześwietla wzrokiem grzbiety książek. Zauważam, że miejsce to pod względem objętościowym zmieniło się przez ostatni rok – półki uginają się coraz bardziej od ciężaru poradników psychologicznych. Każdy z nich radzi, jak postępować w życiu – co robić, a czego się wystrzegać, jaką być żoną, a jakim mężem, które błędy niszczą związki… oraz wiele innych. Wydawać by się mogło, że gdyby zgromadzić odpowiednią sumę pieniędzy i zakupić po jednym egzemplarzu z każdego rodzaju oraz znaleźć czas na ich przeczytanie, nasze życie będzie miało szansę wkroczenia na nowe tory. Najgorzej jednak, gdy okaże się, że zasobność portfela nie jest odpowiednia. Można wtedy jedynie wysyłać tęskne spojrzenia w kierunku kolorowych okładek, za którymi skrywa się tajemnicza wiedza dotycząca szeroko pojętego szczęścia.

Co takiego dzieje się z nami, że coraz bardziej potrzebujemy wsparcia lub poparcia własnych myśli, słów, czynów oraz co ważniejsze – relacji z najbliższymi. Nie mamy czasu na rozmowę? Brak nam odwagi?

Życie każdego człowieka to podróż osobista, wyjątkowa i niepowtarzalna. Nie sposób porównać się w niej do drugiej osoby, a co dopiero traktować obcą historię jako własny przewodnik. Po pierwsze – każdy jest zbiorem szczególnych cech, na które mają wpływ wychowanie, kultura, wykształcenie, doświadczenia życiowe, relacje międzyludzkie. Po drugie – poprzez związek (przyjacielski czy małżeński) powstaje niezwykła mieszanka wyżej wymienionych czynników. Dlaczego więc wierzymy, że czyjaś „prawda” jest w stanie uleczyć nasze problemy? Wszak jest to „prawda” zupełnie obcej osoby. Można oczywiście zasugerować się, znaleźć inspirację, ale warto też zdawać sobie sprawę z konsekwencji mniej pozytywnych. Należy uważać, by nie oddawać całości swego życia pod kierownictwo obcych przewodników, biorąc pod uwagę to, jak bardzo wszyscy się od siebie różnimy.

szukam siebiew poradnikach2Jeśli dostrzegamy problem z mężem, partnerem, przyjaciółką – porozmawiajmy. Jeżeli nie wiemy, co począć z własnym szczęściem – zapytajmy siebie, czego potrzebujemy i co będzie dla nas najlepsze, a co wypada zniwelować. Czy nie lepiej w ten sposób wykorzystać czas? Nie należy bezgranicznie wierzyć w powodzenie po przeczytaniu kilku rad od autora, który nie zna sedna problemu. Traktujmy siebie jako prywatnych pilotów własnych wycieczek oraz autorów wyjątkowych przewodników, twórzmy swoje mapy, wytyczajmy nowe drogi. Tak jest ciekawiej, nierzadko bezpieczniej i co najważniejsze – dzięki temu poznajemy najbliższą nam osobę: siebie.

 

Anna Purowska

 
Redakcja: Anna Drabowicz, Damian Lupa
Redakcja językowa: Tomasz Tułasiewicz
Redakcja graficzna: Katarzyna Olbromska

Szukam siebie w poradnikach
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.