Nie taki teatr straszny

czwartek, 27.03.2014r.
Autor: napisał/a 10 artykułów.

teatr2Jaki jest współczesny polski teatr? Ta gałąź sztuki musiała dostosować się do wymogów współczesności, jednak wciąż pozostaje na marginesie, prześcigana przez popularniejsze formy rozrywki jak kino czy telewizja. Twórcy spektakli podejmują jednak coraz bardziej kreatywne inicjatywy, aby przyciągnąć młodą publiczność. Fala ponownego zainteresowania teatrem prowokuje pytanie: co sprawiło, że młode pokolenie przestało się go bać?

Statystyki wyglądają dosyć pesymistycznie: według wyników badań opublikowanych przez wirtualne media, wizyty w teatrze lub wypady na koncerty nie cieszą się popularnością – 54 % Polaków deklaruje, że w ciągu roku ani razu nie zdecydowało się na taki rodzaj rozrywki. Wyniki sondażu CBOS zwracają jednak uwagę na pozytywne zjawisko: w 2013 r. Polacy częściej niż w latach wcześniejszych chodzili do kina, teatru czy na imprezy sportowe. Ze statystyk GUS wynika, że liczba rodaków odwiedzających teatry sukcesywnie wzrasta: dla przykładu, w 2005 r. do teatru przynajmniej raz wybrało się 5 mln 972 tys. Polaków, natomiast w 2008 r. aż 7 mln 124 tys. osób. Co ciekawe, zainteresowanie takimi formami rozrywki jest bardzo silnie uzależnione od wykształcenia. Im wyższe wykształcenie, tym częstsza aktywność tego typu. Niewątpliwie zainteresowanie spektaklami powraca. W rozmowie z Wp.pl aktor Jan Englert tłumaczy: Im bardziej świat będzie się wirtualizował, im więcej będziemy korzystać z techniki, z internetu, tym większa będzie tęsknota ludzi za uczestnictwem w żywym spektaklu. Teatr zaspokaja właśnie tę potrzebę, daje kontakt ze sztuką na żywo, twarzą w twarz z człowiekiem – aktorem, kontakt autentyczny i spersonalizowany. Wtóruje mu Maciej Nowak, podkreślając: Obserwatorzy z zagranicy zwracają uwagę na to, że w Polsce teatr jest częścią głównego nurtu kultury. Premiery teatralne omawiane są przez mainstreamowe media - telewizję, na pierwszych stronach gazet. W wielu innych krajach teatr jest zjawiskiem niszowym. Czy możemy więc mówić o renesansie polskiej sceny teatralnej, mającej przecież tak długie tradycje?

Burzliwe dzieje

Każdy zdaje sobie sprawę, że teatr istniał już w starożytności i pochodzi z antycznej Grecji, jednak i w rodzimej kulturze ta dziedzina sztuki jest głęboko zakorzeniona. Już w średniowieczu nastąpił intensywny rozkwit teatru w Polsce, kiedy to wyizolowały się dwa odrębne nurty rozwoju form teatralnych: religijny i rozrywkowy. Spektakle organizowano w kościołach, potem na placach publicznych, a nie w miejscach przeznaczonych tylko do wystawiania sztuk – teatr był więc łatwo dostępną rozrywką dla każdego przeciętnego obywatela.

1 2

Nie taki teatr straszny
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.