Technika Pomodoro

czwartek, 26.11.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.

pomodoro2Sporządzanie list zadań czy skrzętne notowanie wszystkiego w kalendarzu często zawodzi. Ponadto nieustanne wykreślanie rzeczy już wykonanych to również nic innego, jak kolejne minuty poświęcone czemuś mniej kreatywnemu. Technika Pomodoro, choć popularna od niedawna, już na dobre zrewolucjonizowała sposób nauki produktywności.

Technika Pomodoro to nic innego, jak kolejna metoda zarządzania czasem. Jej twórcą jest Włoch Francesco Cirillo, zajmujący się nie tylko dopracowywaniem i rozpowszechnianiem swojego systemu zarządzania czasem, ale również prowadzeniem sklepu internetowego. Cirillo, inspirując się kuchennym minutnikiem o kształcie pomidora, wynalazł świetny sposób na to, jak być bardziej zorganizowanym. Celem wprowadzenia jego metody w życie jest uniknięcie wielozadaniowości – skupienie się na jednej wykonywanej czynności – oraz nieustannego odwlekania zaplanowanych lub ważnych zadań. Jest to technika zarządzania czasem podzielonym na półgodzinne odcinki, z których 25 minut poświęca się pracy w pełnej koncentracji, a pozostałe pięć – na odpoczynek. Ważne jest, aby wrócić do wykonywanej czynności od razu po usłyszeniu sygnału.

Jak zacząć?

Wbrew pozorom zastosowanie tej techniki organizacji czasu nie jest trudne. Dla prawdziwego weterana planowania może okazać się ona prostsza niż wszystkie dotychczasowe metody. Podstawą jest stworzenie listy zadań – najlepiej na pojedynczej kartce papieru – wypisując wszystkie zadania, które trzeba wykonać danego dnia. Następnie ważne jest posegregowanie ich według ważności. Istotne jest to, aby nie przesadzać z długością tej listy. Oczywiście tę czynność najlepiej powtarzać codziennie rano – zaraz po przebudzeniu, kiedy organizm jest na tyle wypoczęty, aby stawić czoła kolejnym obowiązkom. Po sporządzeniu listy warto podzielić ją na tzw. kawałki pomidora, czyli partie dwudziestopięciominutowe.

Do stosowania tej metody nie trzeba żadnych specjalnych urządzeń. Aby móc odmierzać czas przeznaczony na wykonanie zadań wystarczy minutnik kuchenny, aplikacja w telefonie lub włączony budzik. Jednak czas poświęcony pracy nie może zostać przerwany przed dźwiękiem oznaczającym przerwę. Ponadto przez następne 25 minut nie należy się rozpraszać. Dzięki temu technika Pomodoro pomaga nie tylko w lepszej organizacji czasu, ale również w wyćwiczeniu koncentracji. Kiedy wykonujemy kilka rzeczy jednocześnie, czas przeznaczony na zrobienie tej najważniejszej wydłuża się o połowę!

1 2

Technika Pomodoro
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.