Teddy boys – zapomniane zjawisko

czwartek, 02.10.2014r.
Autor: napisał/a 4 artykułów.

teddyboys_2Aksamitne marynarki, kolorowe skarpetki i rock’n’roll prosto z szafy grającej. Tak scharakteryzować można jedną z pierwszych grup młodzieżowych, która wyodrębniła się w latach 50. w Wielkiej Brytanii. Byli negatywnie nastawieni do rzeczywistości i mimo że nie stworzyli żadnych postulatów, które miałyby ją zmienić, stanowili wzór dla kolejnych subkultur. Dziś mało kto o nich pamięta.

W połowie lat 50. XX wieku do Wielkiej Brytanii masowo zaczęły przenikać wpływy amerykańskiej kultury popularnej. Dzieci zaczęły buntować się przeciwko pokoleniu swoich rodziców, opowiadającemu się za twardymi zasadami z epoki wiktoriańskiej. Młodzież jako grupa społeczna wreszcie została dostrzeżona, na co znamienitym dowodem było pojawienie się w języku angielskim słowa „nastolatek”, które nigdy wcześniej w nim nie funkcjonowało. To wszystko spowodowało, że pewne zmiany w społeczeństwie brytyjskim okazały się nieodwracalne.

Teddy boys to jedna z pierwszych grup młodzieżowych, która swoim wyglądem wyróżniała się na ulicach Wielkiej Brytanii. Jak podaje wybitny badacz subkultur Mirosław Pęczak, subkultura ta swoją nazwę zawdzięcza przydomkowi króla Edwarda VII. I rzeczywiście, swoim stylem starali się nawiązywać do epoki edwardiańskiej. Było to jednak tylko odległą ideą, wywodzili się oni bowiem z niskich warstw społecznych i byli zazwyczaj źle wykształconymi robotnikami.

teddyboys_1W kreowaniu swojego wizerunku, oprócz nawiązania do epoki edwardiańskiej, inspirowali się także wyglądem czarnych charakterów z hollywoodzkich produkcji filmowych. Jak podaje Philip Norman, twórca biografii kultowego zespołu the Beatles, teddy boys nosili aksamitne marynarki, wąskie spodnie i koszule z wysokim kołnierzem. Oprócz tego, zakładali kolorowe skarpetki i buty na koturnach. Kontrowersje budziły także ich fryzury – z długim opadającym pasmem włosów na czoło, szczególnie, że wśród męskiej części społeczeństwa brytyjskiego dominowały krótko ostrzyżone włosy. Szczególnie dużym zainteresowaniem wśród brytyjskiej młodzieży cieszyła się muzyka rock’n’rollowa. Ulubionym zajęciem członków tej grupy było przesiadywanie w kawiarniach, gdzie można było posłuchać takiej muzyki płynącej z szaf grających. Bardzo chętnie oglądano też amerykańskie filmy. Kultura masowa USA zaczęła wówczas cieszyć się dużą popularnością wśród słabo sytuowanej brytyjskiej młodzieży, pozwalając na oderwanie się od rzeczywistości, którą tak bardzo negowali. Co jeszcze cechowało Teddy boys? Według Mirosława Pęczaka na pewno były to agresja i przemoc wobec obcych, kierowana przede wszystkim w stronę karaibskich imigrantów. Spowodowane było to przede wszystkim tym, że widzieli oni w nich konkurencję na rynku pracy.

Teddy boys jako subkultura z czasem zaczęła zamierać, a jej miejsce zajęły inne grupy młodzieżowe. Pęczak zaznacza jednak, że w połowie lat 70. doszło jednak do jej odrodzenia. W tym przypadku niechęć przedstawicieli skierowana była nie tylko wobec kolejnej fali emigracji z Jamajki, ale też wobec rewolucji punkowej. Nowa generacja, w przeciwieństwie do swego starszego odpowiednika, broniła tradycji. Tym samym krytykowała subkulturę punkową za brak patriotyzmu w swojej ideologii.

Teddy boys wstrząsnęli brytyjskim społeczeństwem, kiedy to jako pierwsza tak liczna młodzieżowa grupa wyrażała głośno swe niezadowolenie i prezentowała odmienny sposób bycia. Teddy boys nie pozostawili po sobie żadnej spójnej ideologii, nie tworzyli nawet swojej własnej muzyki, a jedynie przyjęli amerykańskie wpływy, dlatego też można nazwać tę grupę „antykulturową” subkulturą, która nie tworzyła nowego ładu. Jednak utorowali oni drogę dla kolejnych generacji, które zaczęły coraz głośniej wyrażać swoje poglądy i zaznaczać swoją rolę w społeczeństwie. Między innymi poprzez formowanie się w subkultury, mimo że nie wywodziły się one bezpośrednio od Teddy boys, którzy swoją popularność zyskali jedynie na Wyspach Brytyjskich.

 

Kamila Fedyk

 
Redakcja: Agata Chudy
Redakcja graficzna: Katarzyna Olbromska

Teddy boys – zapomniane zjawisko
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.