Teorie motywacji a rzeczywistość – co naprawdę nas motywuje

czwartek, 21.11.2013r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

Jak pokazują wyniki badań, pieniądze stanowią główną siłę napędową działań i zachowań ludzi. Wpływają szczególnie intensywnie na te jednostki, które znajdują się na dole hierarchii organizacji. Pieniądze są bowiem środkiem, za pomocą którego można zaspokoić swoje potrzeby. Jednak ich siła motywacyjna jest ograniczona. Gdy menedżer lub specjalista osiągną zadowalający pułap bogactwa, kolejne podwyżki i premie nie będą wpływały na zwiększenie ich motywacji do działania. W takiej sytuacji należałoby zastosować pozamaterialne bodźce motywacyjne np. zwiększenie odpowiedzialności czy autonomii, możliwość elastycznego czasu pracy czy zwiększenie ilości dni wolnych od pracy.

Jak natomiast organizacje i ich kierownictwo, a może w przyszłości i my sami, będziemy oddziaływać na zachowania drugiego człowieka? Zawsze możemy motywować za pomocą pieniędzy. Jednak, jak już wspomniałam, ma on ograniczone możliwości. Przełożeni mogą także motywować poprzez wyrażenie uznania swoim pracownikom. Szczególną siłę wpływu mają pochwały wygłaszane na forum. Pracownik czuje się doceniony i dowartościowany, co może przyczynić się do większego zaangażowania w pracę. Ciekawą formą motywowania są także systemy kafeteryjne. Składają się z zestawu świadczeń na rzecz pracownika, którymi mogą być talony na zakupy, rozrywkę czy sport, drobne upominki, dodatkowe świadczenia zdrowotne czy emerytalne, służbowe samochody. Stanowią one tak zwane „złote kajdanki” i mają na celu przywiązanie pracownika do miejsca pracy. Organizacja może także w ramach systemu motywacyjnego organizować konkursy np. na pracownika miesiąca. Dyplom, który będziemy mogli powiesić na ścianie, z pewnością będzie miłym dodatkiem do naszych osiągnięć zawodowych.

Część pracowników chce także rozwijać swoje umiejętności i wiedzę. Przedsiębiorstwa mogą wysyłać najlepszych pracowników na szkolenia i studia, które przyczynią się do realizacji potrzeb samorozwoju i doskonalenia. Możliwość uczestnictwa w prestiżowych i drogich szkoleniach prawdopodobnie zwiększy poziom motywacji pracowników.

Niepolecaną formą oddziaływania na ludzi jest stosowanie socjotechnik, czyli wywierania wpływu. Jednak manipulowanie, choć dość skuteczne, jest niepoprawne, gdyż jego celem jest osiągnięcie korzyści tylko po stronie manipulatora. Manipulowany jest narzędziem, przedmiotem do osiągnięcia celu.

Ważne jest także, aby tworzone systemy motywacyjne oparte były na wymiernych kryteriach oceny. Kryteria oceny powinny zależeć od możliwości pracownika, jego wiedzy i umiejętności, a nie być kwestią przypadku. Systemy oparte na zebraniu jak największej liczby „lajków” dla fanpage’a firmy nie zmotywują pracowników, gdyż zebranie polubień nie zależy od umiejętności zawodowych, a wielkości sieci kontaktów. W dobie portali społecznościowych jest to ostatnio modne działanie, co niekoniecznie przyczynia się do wzrostu motywacji, a ma ono na celu zwiększenie popularności witryny internetowej. A tym poniekąd powinni zajmować się specjaliści od marketingu.

Podejmując próby oddziaływania na motywację człowieka, można odwołać się do teorii treści, procesu lub wzmocnień albo skorzystać z gotowych sposobów motywowania. Można też podejść do tego procesu intuicyjnie i poznać dogłębnie drugiego człowieka oraz oddziaływać na niego tym, co go naprawdę zmotywuje. Motywując samego siebie należy zwracać uwagę na małe przyjemności, które powodują, iż czujemy się lepiej. Zadowolenie z siebie pozwoli nam efektywniej i skuteczniej realizować kolejne działania. Motywacja jest ważna bez względu na to, jakich działań się podejmujemy i co chcemy osiągnąć w przyszłości.

Joanna Bagrij

 

Redakcja: Anna Purowska, Katarzyna Julia Sadecka

Redakcja Językowa: Weronika Szkwarek
Redakcja Graficzna: Marta Łobacz, Joanna Bagrij

 

Zdjęcia:
Trimuph2.JPG By Seemann/ morguefile.com
MoneyBills0202083.JPG By Penywise/ morguefile.com

1 2 3 4

Teorie motywacji a rzeczywistość – co naprawdę nas motywuje
 • 5.00 / 5 5
12 ocen/y, 5.00 śr. ocen (99% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

6 odpowiedzi na „“Teorie motywacji a rzeczywistość – co naprawdę nas motywuje””

 1. Hejunka pisze:

  Ciekawe spojrzenie na motywację.

 2. mikro pisze:

  Mnie i tak najbardziej motywują pieniądze

 3. bart pisze:

  ciekawe podejście do motywacji

 4. toudi pisze:

  Interesujące – wydawałoby się, że motywacja to nic trudnego

 5. kinga pisze:

  szkoda, że nie można ocenić – artykuł na 5

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.