Toksyczne związki

czwartek, 05.02.2015r.
Autor: napisał/a 29 artykułów.

SP toksyczny związekCzy twój związek z ukochaną osobą, zamiast uskrzydlać i przyprawiać o dreszcz pozytywnych emocji, ma na ciebie niszczący wpływ? Czujesz się zależny bądź zależna od drugiej osoby, od której uzależniasz poczucie własnej wartości? Dowiedz się, czy być może nie tkwisz w toksycznym związku i jak go odtruć, jeżeli wykazuje on takie cechy.

Doktor Lillian Glass, znana w USA specjalistka w dziedzinie komunikacji międzyludzkiej, w książce Toksyczni ludzie, twierdzi, że toksyczny człowiek to każdy, kto potrafi zepsuć ci humor, rozzłościć cię, sprawić, że będziesz czuł się zużyty, bezsilny, mało znaczący czy zażenowany.

Toksyczny związek to wzajemne powiązanie dwójki ludzi, które nie opiera się głównie na miłości i zaufaniu, lecz na chorobliwej zazdrości i manipulacji.

Problem rozpoczyna się w momencie, gdy jeden z partnerów nie jest przekonany o uczuciach tej drugiej osoby i nie potrafi jej do końca zaufać, gdyż obawia się straty. Uważa, że tylko ciągłą zazdrością i emocjonalną agresją może utrzymać przy sobie ukochaną osobę. Natomiast drugi z partnerów boi się samotności i aby spełnić swą potrzebę bycia kochanym, tkwi w takiej relacji, poddając się wpływom drugiej osoby. Ma to z kolei destrukcyjne oddziaływanie na poczucie wartości, prowadzi do depresji i zależności od kogoś.

Utrzymywanie toksycznej więzi przez dłuższy czas jest negatywne w skutkach nie tylko dla jednej, lecz także dla drugiej osoby. Gdy jednak dwoje ludzi się kocha, równie trudno jest się rozstać, jak i tkwić w takim związku.

Rozpoznanie

Jednym z syndromów przebywania w toksycznej relacji jest niszczenie przez drugą osobę twojego własnego „ja”. Powtarzane jak mantra negatywne opinie pod twoim adresem sprawiają, że zaczynasz w nie wierzyć. Twoje myśli, osiągnięcia i sprawy, którymi się cieszysz, zaczynają tracić na wartości, a ty czujesz się osłabiony i zagubiony. Partner bądź partnerka znieważa cię również w towarzystwie innych, co tylko potęguje efekt rozbicia.

Kolejnym z syndromów jest chorobliwa zazdrość. Ta druga strona chce mieć cię tylko dla siebie, przez co zakazuje ci spotkań nawet z rodziną czy przyjaciółmi. Toksyczna relacja w małżeństwie może doprowadzić do tego, że jeden ze współmałżonków zazdrosny jest też o czas spędzany z dziećmi. Towarzyszy temu stałe sprawdzanie i inwigilowanie. Twoja druga połówka ma dostęp do twoich SMS-ów i maili, do tego często niezapowiedzianie cię odwiedza. W wyniku tego tracisz kontakt z najbliższymi. Nie mówisz innym o niektórych rzeczach w związku w obawie przed niezrozumieniem. Twój partner nie jest też akceptowany przez twoją rodzinę i przyjaciół.

1 2

Toksyczne związki
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.