Transatlantyk – otwarty festiwal idei

czwartek, 03.09.2015r.
Autor: napisał/a 10 artykułów.

Transatlantyk_2_MCFestiwal Transatlantyk to wydarzenie, które figuruje na liście najważniejszych imprez kulturalnych w całej Europie Środkowej. Nie słynie z wieloletniej historii, jednak w ostatnich pięciu latach stał się bardzo znany, gromadząc tłumną międzynarodową publiczność. Jego twórca, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, określa go jako festiwal idei, podczas którego za pośrednictwem siły filmu i muzyki zaistnieją inspiracje do rozmów na ważne tematy.

Jubileuszowa drewniana edycja

Pierwszy Transatlantyk odbył się w 2011 roku w Poznaniu. Tego lata można uczestniczyć w nim po raz piąty, w dniach od 7 do 14 sierpnia. Twórcą i dyrektorem Festiwalu jest kompozytor będący laureatem Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” – Jan Andrzej Paweł Kaczmarek. W trakcie Superb Evening Gali Otwarcia swoją premierę miał najnowszy utwór samego pomysłodawcy festiwalu. Z dokładnym programem imprezy można zapoznać się na stronie promującej wydarzenie: www.transatlantyk.org.

Transatlantyckie atrakcje

W TVP Kultura zestawiono dotychczasowe osiągnięcia minionych czterech edycji, na których zgromadziły się w Poznaniu prawdziwe tłumy. Międzynarodowa publiczność obejrzała do tej pory łącznie 600 filmów na ponad 1000 pokazach kinowych i plenerowych. Przygotowano dla niej prawie 300 godzin warsztatów i prelekcji oraz zaproszono blisko 500 wybitnych twórców z Polski i zagranicy. Największą popularnością cieszy się tzw. Kino Łóżkowe, na które bilety rozchodzą się w ciągu kilku dni od wystawienia ich na sprzedaż. Biorąc udział w tej atrakcji, można (oprócz obejrzenia projekcji filmowych) uczestniczyć także w słuchowiskach dla dzieci i dorosłych, czytelni filmowej, sesjach fotograficznych, wykładach oraz cyklu kojarzącym się raczej z kameralnością – jednak nie w tym przypadku – wydarzeniu nazywanym śniadaniem do łóżka. Ponadto zaczerpnąć można także nietypowego Kina Kulinarnego, w którym oferowane są projekcje w połączeniu z wykwintnymi daniami. Niezwykłą inicjatywą jest specjalny cykl warsztatów zorganizowany z myślą o osobach niepełnosprawnych, obejmujący zajęcia z wykładowcą łódzkiej szkoły filmowej Tomaszem Edelmanem, który prowadzi wykłady z operowania kamerą dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Natomiast dla niewidomych i niedowidzących zorganizowano ćwiczenia kształcące w dziedzinie sztuki pisania scenariuszy pod opieką absolwentki łódzkiej filmówki i Warszawskiej Szkoły Filmowej – Agnieszki Kruk.

Transatlantyk_1_MCPoznaniacy stracą, łodzianie zyskają

Jan Kaczmarek o festiwalu Transatlantyk powiedział tak: Definiujemy się jako festiwal idei: społecznych, politycznych, kulturowych. Świat jest podminowany, świat jest w kryzysie i jest też ciekaw, jak będzie wyglądała przyszłość. Nasz festiwal poprzez filmy i muzykę informuje, edukuje, i komentuje emocjami to, co dziś się dzieje w świecie. Mówimy w sposób ciekawy o poważnych sprawach. Organizatorzy na stronie internetowej wydarzenia piszą, że jest to artystyczna platforma, która poprzez muzykę i film buduje silniejsze związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem.

Rok 2015 to już ostatnia szansa, aby uczestniczyć w Festiwalu Transatlantyk w Poznaniu. Szósta edycja wydarzenia odbędzie się bowiem w Łodzi, o czym można się dowiedzieć z portalu Gazeta.pl. A dlaczego? Słynne powiedzenie „Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze” nie pozostaje tu bez znaczenia. Zmiana miasta jako gospodarza wydarzenia jest spowodowana faktem, iż: Jan A.P. Kaczmarek chce robić festiwal, o którym będzie głośno – a takie przedsięwzięcie zwyczajnie tanie być nie może i który nie będzie co roku zagrożony przycięciem miejskiej dotacji. Dziś Łódź mu to gwarantuje, Poznań nie – przeczytać można w portalu. Gród Przemysława tym samym wiele straci, Łodzianie natomiast mogą zacierać ręce na tak apetyczny kulturalny kąsek.

 

Marta Feliniak

 
Redakcja: Sandra Skopek
Redakcja językowa: Weronika Szczepanik, Tomasz Tułasiewicz
Redakcja graficzna: Maciej Chmiel

Transatlantyk – otwarty festiwal idei
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.