O umyśle nieświadomym siebie i innych – autyzm

czwartek, 11.06.2015r.
Autor: napisał/a 32 artykułów.

autyzm1m.wNa to zaburzenie cierpi w Polsce ok. 30 tys. ludzi – zrozumienie autyzmu jest tak trudne jak pojęcie faktu, w jaki sposób niektórzy posiadają dane zdolności, a inni nie. Jakie mechanizmy następują w ludzkim mózgu? Jak to działa w przypadku autyzmu?

Świat Raymonda Babbita

Osoby, które oglądały film pt. „Rain Man” a także wykreowaną przez amerykańskiego aktora i reżysera Dustina Hoffmana postać Raymonda Babbita, stworzyły sobie pewne wyobrażenie autyzmu: dziwaczne zachowania, tiki, powtarzające się rytuały, iloraz inteligencji poniżej przeciętnej – a tym samym fenomenalna umiejętność w jednej szczególnej dziedzinie. Jeśli chodzi o przypadek Raymonda Babbita – to był on dotknięty tylko i wyłącznie jednym z wielu istniejących zaburzeń autystycznych. Jest ich o tyle dużo, że nikt tak naprawdę nie wie, jaka liczba osób na nie cierpi.

Jak piszą psycholodzy Allen D. Bragdon i David Gamon w książce pt: „Kiedy mózg pracuje inaczej”, autyzm występuje u od dwóch do pięciu dzieci na dziesięć tysięcy – przy czym na od czterech do pięciu chłopców przypada jedna dziewczynka

Klasyczna postać autyzmu została opisana po raz pierwszy przez austriackiego lekarza Leo Kannera w 1943 roku. Trzeba mieć świadomość, że istnieje wiele różnych zaburzeń, takich jak zespół Aspergera (uznawany często za pewnego rodzaju odmianę łagodnego autyzmu) a także anoreksja, które współistnieją z autyzmem albo są po prostu zaliczane do tej szerokiej kategorii schorzeń. Zaburzeniu temu może towarzyszyć głębokie upośledzenie umysłowe lub inteligencja poniżej przeciętnej – uznawanej za jakąś normę. W rzeczywistości w niewielu przypadkach autyzm łączy się z niecodziennymi umiejętnościami, takimi jakie można przyrównać do Raymonda Babbita. W swojej istocie trudno jest znaleźć jedną wspólną przyczynę autyzmu. Z tego właśnie względu schorzenie to różni się od przykładowej astmy. Trudno jest go diagnozować i tym samym leczyć.

1 2

O umyśle nieświadomym siebie i innych – autyzm
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.