Upadek studiów humanistycznych?

czwartek, 30.01.2014r.
Autor: napisał/a 8 artykułów.

cccWśród studentów polskich uczelni można usłyszeć, że poziom przekazywania wiedzy na studiach humanistycznych jest z roku na rok coraz niższy. Studenci kierunków technicznych mówią z dozą ironii, że humanistami zostają osoby, które nie radzą sobie z matematyką. Jest w tym ziarno prawdy, ale to chyba nie jedyny powód upadku studiów humanistycznych.

Jak w dzisiejszych czasach definiowany jest humanista? Uszczypliwą odpowiedź znaleźć można w Nonsensopedii: odznacza się brakiem szacunku do przedmiotów ścisłych, twierdząc, że nie przydadzą mu się w przyszłości. […] zwykle typowy kujon, nie rozumie tego, co kuje. Pisze on wypracowania 3 do 5 razy większe od wymaganego rozmiaru, nie rozwijając tematu tylko lejąc wodę, a także używa bełkotu pseudopoetyckiego, męcząc otoczenie grafomańską liryką. Choć hasła pochodzące z polskiej encyklopedii humoru należy przyjmować z przymrużeniem oka, to przytoczony opis mimo wszystko odzwierciedla, jak obecnie postrzegani są studenci kierunków humanistycznych przez sporą część przyszłych pracodawców i przez osoby z wykształceniem technicznym. Jakie są tego przyczyny?

Humanista dawniej

Zanim odpowiemy na to pytanie warto dowiedzieć się skąd pochodzi termin ‘humanista’. Pierwszy raz został użyty w XIX wieku przez Fridricha Immanuela Niethamera dla scharakteryzowania uczonych epoki renesansu. Wyrazu ‘humanizm’ nie należy wyprowadzać z łacińskiego przymiotnika ‘humanus’- ludzki, a z włoskiego wyrażenia ‘umanus’ oznaczającego nauczyciela studiów humanistycznych. Sam ruch humanistyczny narodził się w XV wieku we Włoszech, a jego głównym celem było osiągnięcie ideału mówcy dzieła Kwintyliana, zawierającego wskazówki dla przyszłych nauczycieli. Renesansowi humaniści chcieli umieć wypowiadać się w każdej kwestii, dlatego zajmowali się praktycznie wszystkimi dziedzinami nauki. Najbardziej znanymi przedstawicielami polskiego humanizmu byli: Jan Kochanowski i Mikołaj Kopernik.

Na podstawie życiorysu wspomnianego wyżej największego polskiego astronoma, wyprowadzić można drogę kariery naukowej każdego, kto w epoce renesansu mógłby nosić miano wybitnego humanisty. Torunianin studiował we Wszechnicy Krakowskiej gramatykę, retorykę, poetykę i astronomię, później prawo w Bolonii, prawo kościelne w Rzymie i medycynę w Padwie. I chociaż współczesnym jego nazwisko kojarzy się przede wszystkim z odkryciem teorii heliocentrycznej to nie należy zapominać, że Kopernik nie zajmował się wyłącznie astronomią, ale posiadał też rozległą wiedzę w zakresie nauk humanistycznych, przyrodniczych i technicznych.

1 2 3

Upadek studiów humanistycznych?
  • 4.00 / 5 5
1 ocena, 4.00 śr. ocen (85% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.