Uszyte z cierpienia

piątek, 05.06.2015r.
Autor: napisał/a 5 artykułów.

SP Cena futra=życie zwierzątPomimo dezaprobaty społeczeństwa wobec cierpienia zwierząt futerkowych, futra w mentalności wielu ludzi pozostały oznaką bogactwa i dobrobytu. Przemysł futrzarski w Polsce okazał się dochodową branżą, pomimo prawdziwej ceny tych wyrobów – życia zwierząt.

Zwierzęta futerkowe w Polsce uznawane są za hodowlane od roku 1997, na mocy ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt. W chwili obecnej obowiązuje ustawa po poprawkach z dnia 29 czerwca 2007 roku Dz.U.nr 133, poz. 921. Zwierzęta futerkowe dzieli się na roślinożerne, takie jak nutrie, szynszyle i króliki, oraz mięsożerne, czyli norki, jenoty, tchórze, a także lisy polarne i pospolite. Są one traktowane na równi z trzodą chlewną, bydłem i drobiem.

Futro na przestrzeni lat

Historia futra jako odzieży zaczyna się już w czasach prehistorycznych, kiedy nasi przodkowie musieli chronić się przed mrozem. Był to warunek konieczny do przeżycia. Upolowane przez nich zwierzę zostawało wykorzystane do maksimum: mięso było pożywieniem, skóra i futro służyły jako odzież, a kości przybierały postać np. narzędzi. Epoką, która szczególnie polubiła futra jako element mody i dowód dobrego urodzenia było średniowiecze. Najwyżej ceniono wtedy futra z gronostajów, popielic i kun. Futra z norek stały się popularne dopiero w drugiej połowie XIX w., ich cena była jednak wysoka. Między innymi dlatego w 1929 roku powstało pierwsze sztuczne futro z włosia alpaki, choć jego wadą okazała się niska jakość. Sztuczne futro znane dziś, wykonane z polimerów akrylowych, pojawiło się w połowie XX wieku. Jego wygląd do złudzenia przypomina prawdziwe futro, a materiał zapewnia ochronę przed zimnem. W dzisiejszych czasach dostęp do różnorodnych sztucznych futer jest tak szeroki, że wybieranie naturalnych jest tylko zachcianką w imię mody lub chęcią pokazania statusu materialnego, a przede wszystkim oznaką ignorancji.

Namiastka życia

Norki i lisy hodowlane spędzają całe swoje życie w klatkach. Norka żyje na powierzchni 0,18 mkw., a lis 0,6 mkw. Wobec zwierząt stosowany jest chów pawilonowy, gdzie wielkość pawilonu uzależniona jest od ilości zwierząt mieszkających na fermie. Według raportu organizacji Otwarte Klatki na terenie Polski w 2013 roku istniało 647 ferm futrzarskich. Obecnie jest ich około 750. Sprawia to, że Polska jest czwartym pod względem ilości wyprodukowanych futer krajem na świecie. Najwięcej ferm, bo 144, znajduje się w województwie wielkopolskim. Cykl hodowlany zaczyna się w czasie listopad-grudzień, a kończy w miesiącach letnich. W tym czasie na mocy art. 12 ust. 2 Ustawy o ochronie praw zwierząt Warunki chowu lub hodowli zwierząt nie mogą powodować urazów i uszkodzeń ciała lub innych cierpień. Zwieńczeniem życia zwierząt jest m.in. porażenie prądem, zatrucie spalinami bądź mechaniczne uszkodzenie mózgu, a następnie oskalpowanie.

1 2

Uszyte z cierpienia
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.