Uzależnieni od smartfonów

piątek, 05.06.2015r.
Autor: napisał/a 19 artykułów.

telefon2m.wSmartfony wpływają na życie swoich użytkowników o wiele bardziej niż można by przypuszczać. Pomimo tego, że nie należą do używek, potrafią uzależnić równie silnie co one. Współcześnie dzieci już od najmłodszych lat nie wyobrażają sobie życia bez nich. Czy obecni nastolatkowie przekroczyli już granicę uzależnienia?

Kilka słów o historii

W 1993 r. Simon był pierwszą próbą stworzenia urządzenia wielozadaniowego. Miał za zadanie połączyć telefon komórkowy z PDA, czyli palmtopem oraz faxem. Posiadał nawet prosty, dotykowy ekran. Pilot 1000 był pierwszą poważna produkcją firmy Palm, w 1996 r. model ten kosztował 300 dolarów. Jego atutem był dotykowy panel i łatwa obsługa. W 1998 r. na rynku pojawił się telefon przypominający wyglądem dzisiejsze smartfony, wyposażony w monochromatyczny ekran i posiadający aż dwie klawiatury – Nokia 9110 Communicator. W 2007 r., kiedy ogromną rolę zaczęła odgrywać firma Apple, nastąpił przełom. Tyle lat po swojej premierze iPhone jest nadal niekwestionowanym liderem wśród smartfonów.

Zmiana norm zachowań

Obecnie zauważa się zmianę społecznych norm dotyczących korzystania z telefonów komórkowych w miejscach publicznych i podczas kontaktów towarzyskich. Z informacji zawartych na portalu Huffington Post można wnioskować, że te zachowania, które kiedyś były nie do przyjęcia, teraz są jak najbardziej akceptowalne. Przeszło trzecia część badanych sprawdza telefony nawet podczas obiadu w towarzystwie. Jeszcze więcej osób robi to, korzystając z toalety. Ponad połowa badanych sprawdza smartfona tuż przed zaśnięciem, w środku nocy lub jest to pierwsze co robią natychmiast po przebudzeniu. Mobilność to najszybciej rozwijający się trend na świecie. Szacuje się, że pod koniec przyszłego roku Internet mobilnie przeglądać będzie 800 milionów osób – mówi Rafał Dubrawski, specjalista ds. PR-u firmy iTraff Technology. Jesteśmy świadkami powstawania nowego kanału komunikacji. Duża część marketingu i PR-u musi przenieść swoją działalność na płaszczyznę mobilną. Tak, jak to wcześniej miało miejsce z przeniesieniami do Internetu i do social mediów – dodaje.

1 2

Uzależnieni od smartfonów
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.