Uzębienie człowieka

czwartek, 10.07.2014r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

1024px-06-10-06smileZęby z łac. dentes to twarde kości w jamie ustnej biorące udział w procesie trawienia, a ich główną funkcją jest rozdrabnianie pokarmu. „Mleczaki” wypadają, kiedy człowiek dorasta. Dlaczego tak się dzieje? I czy wszystkie zęby pełnią jakieś ważne funkcje? 

Zęby mleczne

Dentes decidui to tak zwane zęby czasowe, inaczej mleczne. Pierwsze wyrastają przeważnie pod koniec szóstego miesiąca życia i jest ich około dwudziestu. Nazwa tych kości nawiązuje do okresu, w którym się pojawiają – karmienia mlekiem z piersi matki. Między szóstym a trzynastym rokiem życia tzw. „mleczaki” zaczynają wypadać, ponieważ muszą zrobić miejsce nowym, stałym zębom. Zęby czasowe są zbyt słabe i jest ich za mało, by mogły istnieć przed długie lata. Dorosły człowiek ma 32 zęby, czyli po 16 w górnej i dolnej jamie ustnej. Stałe zęby są trwalsze od mlecznych i każdy z nich pełni jakąś istotną funkcję.

Cross_sections_of_teeth_pl.svgBudowa zębów

Budowa wszystkich zębów jest taka sama, różnią się natomiast kształtem i zadaniami jakim muszą sprostać. Widoczna część kości nosi nazwę korony – z łac. corona dentis. Jej kształt jest zależny od funkcji pełnionej przez ząb. Miejsce łączenia się zęba z dziąsłem nosi nazwę brzegu dziąsła, a dzięki korzeniowi, znajdującemu się w kościach szczęk i stanowiącego 2/3 wielkości zęba, może on stabilnie stać. Inną częścią jest szkliwo pokrywające koronę. To najtwardsza tkanka w organizmie człowieka, a jej głównymi zadaniami są ochrona zęba przed bakteriami i zapewnienie odpowiedniej twardości, koniecznej do gryzienia pokarmu. Kolejną częścią, z której składa się ząb, jest zębina będąca pod szkliwem. Jest wrażliwa na bodźce przez co ból jest odczuwalny, a z kolei dzięki temu wiadomo, że wówczas z zębem dzieje się coś złego. Zębina chroni również miazgę przed działaniem szkodliwych czynników, będącą wewnętrzną częścią zbudowaną z naczyń krwionośnych i nerwów, która na uszkodzenia reaguje bólem. Z wiekiem staje się ta coraz mniejsza, gdyż ogranicza ją ciągle regenerująca się zębina. Główną funkcją miazgi, oprócz reagowania na uszkodzenia, jest odżywianie zęba, gdyż dzięki naczyniom krwionośnym ma ona możliwość dostarczania kości substancji odżywczych i tlenu.

1 2

Uzębienie człowieka
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.