Wakacje Polaków

czwartek, 27.08.2015r.
Autor: napisał/a 19 artykułów.

WakacjePolaków_1_MCNadszedł upragniony przez wszystkich czas wakacji. Każdy marzy, aby choć przez chwilę mógł się zrelaksować i odpocząć od szkoły czy pracy. Już dużo wcześniej należy zaplanować wypoczynek, by skorzystać z jak najlepszej i najtańszej oferty. Czy Polacy wolą spędzać ten czas w domu, czy może jednak decydują się na zagraniczne podróże?

Rok 2013

W 2013 roku Polski Związek Organizatorów Turystyki ogłosił w opublikowanym raporcie najczęściej odwiedzane przez Polaków kraje. Źródłem danych jest system rezerwacyjny MerlinX. Zawarte w raporcie dane bazują na rezerwacjach dokonanych przez 3203 agentów. Członkami PZOT są najwięksi i najbardziej znani touroperatorzy w Polsce, m.in. Itaka, Neckermann, Interhome, Exim Tours, Alfa Star, Rainbow Tours, Wezyr, TUI. Co ciekawe, z danych wynika, że mimo kryzysu, zagrożenia upadłościami oraz niepokojów i rozruchów w krajach arabskich, na zagraniczny urlop wyjechało z biurami podróży o 9,1 proc. więcej Polaków niż przed rokiem. 83,6 proc. wyjazdów przypada na sezon letni od maja do września.

Wzrosła o 21,4 proc. liczba wyjazdów autokarowych, ale stanowią one tylko 5,5 proc. rynku, którego absolutnym liderem są samoloty (prawie 86 proc. udziału i 8,2 proc. wzrostu). Datę rezerwacji wycieczki od daty wyjazdu dzieliło 54 dni. Okres ten uległ skróceniu o cztery dni w stosunku do 2012 r. O 1,6 proc. wzrósł udział wyjazdów last minute. W ostatnich 30 dniach przed wyjazdem zarezerwowano 55,3 proc. imprez.

Czołówka rankingu to Grecja, Turcja, Egipt i Hiszpania, które przyciągnęły 68 proc. polskich turystów. Najsilniejszy wzrost przyjazdów osiągnęła Grecja (42 proc.). Z czołówki najwięcej stracił Egipt – 22 proc.

Należy podkreślić, że zgodnie ze statystykami Ministerstwa Sportu i Turystyki wyjazdy organizowane całkowicie lub częściowo przez biura podróży, agencje i innych operatorów stanowią tylko ok. 25 proc. wszystkich wyjazdów zagranicznych Polaków. Blisko 60 proc. organizuje swoje wyjazdy samodzielnie, a jako że dla ponad 20 proc. Polaków główny cel podróży stanowią odwiedziny u rodzin za granicą, to zgodnie z danymi MSiT polscy turyści najczęściej odwiedzali Niemcy, Wielką Brytanię, Włochy i Czechy. Chorwację, Egipt i Turcję wyprzedza nawet Holandia, a Grecja plasuje się dopiero w drugiej dziesiątce.

Rok 2015

Z badań, które w 2015 roku opublikowała „Rzeczpospolita” wynika, że wakacje Polacy najchętniej spędzają we Włoszech, a jeżeli decydują się pozostać w kraju, to największą popularnością cieszą się Władysławowo i Zakopane. Gazeta pisze, że z danych niemieckiej firmy Trivago, zajmującej się porównywaniem cen hoteli na świecie, wynika, że w tym sezonie polscy turyści najczęściej wybierają Włochy, a najpopularniejszym miastem jest Rzym. Kolejny popularny kraj to Hiszpania, gdzie za nocleg w Barcelonie płaci się średnio 661 zł. Polacy chętnie jeżdżą też do Dubrownika w Chorwacji, gdzie pokój w hotelu kosztuje 569 zł. Coraz popularniejsze są też Bułgaria i Gruzja.

1 2

Wakacje Polaków
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.