Weganizm – w obronie bezsilnych

czwartek, 25.06.2015r.
Autor: napisał/a 5 artykułów.

SP weganizm w obronie bezsilnych (3)Weganizm to sposób odżywiania oparty na produktach roślinnych, całkowicie wyłączający z menu składniki pochodzenia zwierzęcego. Osoby decydujące się na taką dietę mają różne powody, jednak jednym z najczęściej wymienianych jest współczucie wobec zwierząt. Chów przemysłowy rozwinął się tak bardzo, że trzeba się zastanowić, w którą stronę zmierza ludzkość.

Termin „weganizm” ogranicza się do diety, ale jak podaje pierwsza organizacja na świecie promująca weganizm The Vegan Society, słowo weganizm oznacza sposób życia, który stara się wykluczyć, jak tylko to możliwe i praktyczne, wszystkie formy eksploatacji i okrucieństwa wobec zwierząt dla celów produkcji żywności, odzieży czy jakichkolwiek innych celów. W połączeniu z dietą weganie są przeciwni wszelkiemu wykorzystywaniu zwierząt w charakterze surowca, środka osiągania celów osobistych, zasobów czy rozrywki.

Zwierzęce obozy zagłady

Chów przemysłowy na świecie zaczął się w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej tuż po II wojnie światowej. W Polsce miało to miejsce dopiero po upadku socjalizmu, czyli po roku 1989. Powstał z chęci zysku kilku grup społecznych: producentów mięsa, jaj, nabiału, pasz, nawozów sztucznych i antybiotyków, oraz korporacji farmaceutycznych. Zwierzęta w hodowli przemysłowej żyją kilkakrotnie krócej niż w warunkach naturalnych, całe życie spędzając w ciasnych klatkach nie dających możliwości poruszania się. Karmione są wysokobiałkowymi paszami z dodatkiem antybiotyków, które powodują szybki wzrost masy ciała. Hale są przepełnione, panuje w nich zaduch i półmrok. Producenci nastawieni są na maksymalny zysk w jak najkrótszym czasie. W nienaturalnych dla życia warunkach zwierzęta stają się agresywne, dlatego hodowcy w odpowiedzi na ich zachowanie odcinają im zęby i ogony, a w przypadku drobiu dzioby. Doprowadza to do infekcji i podawania zwiększonych dawek antybiotyków, co w efekcie szkodzi także konsumentom naszpikowanego chemią mięsa. Wielka Internetowa Encyklopedia Multimedialna podaje: Chów przemysłowy, charakteryzujący się dużą koncentracją, oparty przeważnie na paszach z zakupu (koncentratach paszowych, preparatach hormonalnych, konserwantach, antybiotykach), nastawiony na maksymalną wydajność. Chów przemysłowy umożliwia daleko posuniętą mechanizację i automatyzację procesów produkcyjnych, takich jak zadawanie pasz, dój i usuwanie odchodów. Te niewątpliwe efekty uzyskiwane są jednak kosztem pogorszenia warunków bytowania zwierząt oraz wzrostu energochłonności. Rocznie dla uzyskania mięsa zabija się 70 miliardów zwierząt na całym świecie. Każde z nich w sposób systemowy i powtarzalny jest pozbawiane godności, skazane na krótkie życie pełne cierpienia, zakończone uśmierceniem.

1 2

Weganizm – w obronie bezsilnych
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.