Wielka wegekłótnia

czwartek, 27.11.2014r.
Autor: napisał/a 35 artykułów.

wegekłótnia2Temat pożytku i szkód diety wegetariańskiej pojawił się w debacie publicznej za sprawą zainteresowania Polaków alternatywnymi formami odżywiania. Swoje argumenty przytaczają dwie strony. Wegetarianie terroryzują mięsożerców kampaniami, pikietami i próbą ciągłego przekonywania do swojej diety. Jednak zwolennicy schabowego są oporni nawet na wyniki badań dotyczących negatywnych skutków spożywania mięsa. Kto ma rację w tym sporze?

 

Kto ma rację? Wegetarianie vs. mięsożercy

W Polsce już ponad milion dorosłych nie je mięsa – tak wynika z danych Instytutu Badania Opinii Publicznej Homo Homini. Powody przejścia na wegetarianizm są różne, najważniejsze z nich wymieniają autorzy portalu Wegetarianie.pl. Ideowi wegetarianie stanowią większość, bo – według badaczki Ewy Hołpy z Akademii Rolniczej w Poznaniu – aż 61 proc. Ich główną motywacją jest niezgoda na przedmiotowe traktowanie zwierząt, które, jak wynika z najnowszych badań, są zdolne do uczuć – tak twierdzą autorzy serwisu Wegetarianie.pl.

Aspekt zdrowotny jest drugą motywacją wegetarian. Świadomość zdrowego żywienia zwiększa się w Polsce co roku. Ludzie jedzą coraz więcej warzyw i owoców, co skutkuje stopniowym zmniejszaniem porcji mięsa. Szacuje się, że przeciętny Polak zjada rocznie między innymi pięć krów, 20 świń, 760 kurczaków i pół tony ryb. Mimo że liczba ta jest nadal wysoka, zmniejsza się stopniowo od lat 60. XX wieku. Lekarze i dietetycy wskazują coraz częściej na negatywne skutki spożywania mięsa, zwłaszcza czerwonego, które jest tłuste. Badania Amerykańskiego Komitetu Odpowiedzialnej Medycyny wykazały, że mięso powoduje choroby układu krążenia oraz choroby nowotworowe.

Jak wynika z badań umieszczonych na portalu Wegetarianie.pl, ciekawość to trzeci powód przechodzenia na dietę wegetariańską. Jest to konsekwencja coraz głośniejszej debaty publicznej na temat mięsa w jadłospisie.

Wegeterroryści

Wegetarianie są przez wielu postrzegani jako „wybrańcy świata”, którzy chcą zmienić jego naturalny porządek. Za tradycyjną uważa się dietę mięsną, ponieważ już neandertalczycy polowali na zwierzęta. Mięso stanowiło ich pożywienie, skóry i futra odzienie, natomiast z kości tworzyli narzędzia. Mięsożerców denerwują ciągłe walki wegetarian o jarskie knajpy czy pikiety nawołujące do wprowadzenia zakazu uboju rytualnego.

Wielu internautów nie zgadza się z przekonaniami roślinożerców i daje temu wyraz obrazowymi komentarzami. Oburzające dla zwolenników diety mięsnej jest porównywanie wartości życia ludzkiego i życia zwierząt, skoro to człowiek, jako jedyna istota, posiada rozum.

Wielu mięsożerców ma za złe wegetarianom ich namolność, która powoduje m.in. niechęć do spotkań w knajpach. Internauci na forach dobitnie wyrażają swoje zdanie na ten temat. Dochodzi do tego, że w obecności jaroszy boją się zamówić hamburgera, ponieważ nie chcą słuchać o tym, jak nieetycznie postępują. Wegetarianie kilka razy wracają do tematu i nie pozostawiają reszcie wyboru. Nie dociera do nich, że inni mogą nie uznawać wegetarianizmu za słuszną dietę, a wręcz za niosącą ze sobą negatywne konsekwencje zdrowotne.

1 2

Wielka wegekłótnia
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.