Wielkie premiery 2015

czwartek, 19.02.2015r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

premierym.wKażdy nowy rok łączy się z powstaniem nowych utworów literackich czy filmowych. Fani z niecierpliwością oczekują premiery ulubionego serialu lub książki. Jakie są preferencje odbiorców sztuki w bieżącym roku?

Ekranizacja bestsellera

Książka brytyjskiej autorki E. L. James, właściwie Eriki Mitchell, 50 twarzy Greya (50 Shades of Grey) to jedna z najpopularniejszych powieści ostatnich lat. Pisarka prezentuje losy Anastasii Steele i Christiana Greya, tytułowego bohatera. Chociaż specjaliści w zakresie literatury krytykują autorkę za prostotę języka oraz mało skomplikowaną fabułę, to jednak utwór wciąż jest sprzedawany w milionach egzemplarzy na całym świecie. Dlatego nie dziwi fakt ekranizacji książki. Tego zadania podjęła się brytyjska reżyserka Sam Taylor-Johnson, a zdjęcia do filmu rozpoczęły się już w 2013 roku. Światowa premiera produkcji jest wyznaczona na 11 lutego, natomiast w Polsce film zostanie wyświetlony dwa dni później. Na portalu społecznościowym Facebook w polskim wydarzeniu premiery udział już ponad 100 tysięcy użytkowników, a liczba ta cały czas wzrasta. Natomiast oficjalny zwiastun filmu na portalu Youtube został wyświetlony prawie 43 miliony razy. Liczby sugerują prosty wniosek – 50 twarzy Greya to jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2015 roku.

Popularne seriale

Następną ekranizowaną powieścią jest Gra o tron autorstwa amerykańskiego pisarza fantasy George’a R. R. Martina. Do tej pory powstały cztery sezony serialu o takim samym tytule, a w 2015 roku będzie miała miejsce premiera kolejnego.  Opowieść przedstawia losy siedmiu królestw, a przestrzeń, w której rozgrywa się akcja, można utożsamiać ze średniowieczną Europą. O popularności serialu świadczy chociażby liczba fanów na Facebooku – oficjalna strona produkcji została „polubiona” przez ponad 14 milionów użytkowników z całego świata. W polskim wydarzeniu premiery piątego sezonu serialu, która ma się odbyć w kwietniu, chce wziąć udział 24 tysiące osób.

Kolejna oczekiwana premiera to pierwszy odcinek trzeciej serii amerykańskiej produkcji Wikingowie, której premiera ma się odbyć 19 lutego. Chociaż serial jest kręcony dopiero od 2013 roku, zyskał już spore grono odbiorców. Oficjalna strona produkcji na Facebooku ma już ponad dwa miliony fanów. Twórcy historii o skandynawskich wojownikach otrzymali nawet Irlandzką Nagrodę Filmową i Telewizyjną (IFTA) w kategorii Nagroda Publiczności.

premiery2m.wObiecujący rok dla kryminałów?

Rok 2015 może być ciekawy dla fanów literatury. Cykl „Millenium” to jedno z najważniejszych dzieł szwedzkiego autora powieści kryminalnych, Stiega Larssona. O ogromnej popularności jego trylogii świadczą liczne tłumaczenia na inne języki oraz ponad 60 milionów sprzedanych egzemplarzy. Pisarz zmarł w 2004 roku, ale kontynuacji cyklu podjął się David Lagercrantz, dziennikarz i pisarz pochodzący z tego samego kraju. Premiera czwartej części ma się odbyć w sierpniu bieżącego roku.

Fani polskiej literatury kryminalnej także nie powinni być zawiedzeni. W maju 2015 roku zostanie wydana książka wrocławskiego autora –  Marka Krajewskiego. Pisarz, znany między innymi z serii o komisarzu Edwardzie Popielskim, wyda powieść z pomocą Jerzego Kaweckiego, specjalisty medycyny sądowej. W 2015 roku mają się także rozpocząć zdjęcia do serialu na podstawie innego sławnego cyklu Krajewskiego – o bohaterze Eberhardzie Mocku.

Wymienione wydarzenia to tylko jedne z wielu premier, które czekają nas w 2015 roku. Zapewne każdy fan określonego gatunku (filmowego czy literackiego) znajdzie dla siebie coś interesującego.

 

Aleksandra Mazur

 

Redakcja: Sandra Skopek

Redakcja językowa: Joanna Kaczerzewska

Redakcja graficzna: Marta Wypych

Wielkie premiery 2015
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.