Moje wielkie światowe wesele

czwartek, 18.12.2014r.
Autor: napisał/a 43 artykułów.
Tagi: |

wesele2m.wCeremonia w pięknie ozdobionym kościele lub uroczystość w urzędzie, a na koniec wielka zabawa w rodzinnym gronie – tak wygląda tradycyjne polskie wesele. Całość uzupełniona dużą ilością stołów uginających się od jedzenia i alkoholu, żwawo przygrywającą orkiestrą i zabawą do białego rana. A jak wygląda ślub i wesele w krajach o kulturze odmiennej niż europejska?

Tradycje Bliskiego Wschodu

Wszelkie różnice między tradycjami muzułmańskimi a chrześcijańskimi zaczynają się już w sferze wyboru partnerów. Zgodnie z obyczajowością muzułmańską największą rolę odgrywa tu rodzina, z rodzicami na czele. To do nich należy znalezienie odpowiedniego partnera lub partnerki dla swojego dziecka. Gdy już do tego dojdzie, a para zdecyduje się pobrać, cała reszta zależna jest od rodziców obu stron. W islamie to nie mężczyzna prosi kobietę o rękę, lecz jego ojciec. Istotny jest także fakt, że nie może on poprosić kandydatki bezpośrednio – prosi więc o rękę jej ojca lub seniora rodu.

Jedną z głównych różnic między ślubem chrześcijańskim a islamskim jest tom że ten drugi jest przede wszystkim umową cywilno-prawną zawieraną przez małżonków, natomiast aspekt religijny jest na drugim planie. Sama umowa dzieli się na kilka części – najważniejszą jest przekazanie daru, czyli mahru, dla przyszłej małżonki. Mahr staje się od tej chwili własnością panny młodej bez względu na przyszłe losy małżeństwa. Nie ma specjalnego prawa określającego, czym tak naprawdę powinien być mahr. Najczęściej jest to odpowiednia ilość złota, określana na podstawie statusu społecznego i majątkowego mężczyzny. W przypadku gdy rodzina pana młodego jest zbyt biedna, mahrem może być także przekazanie wiedzy z Koranu.

Prawa i obowiązki muzułmańskiego małżeństwa

Umowa podpisywana przed ślubem zawiera prawa i obowiązki ustalone przez przyszłych małżonków. Wśród spisanych praw powinno się znaleźć jedynie to, co jest zgodne z Koranem. Żadne z małżonków nie może zabraniać drugiemu tego, na co zezwala Koran, oraz nie może zgadzać się i pragnąć tego, co jest zabronione. Do najważniejszych elementów należy określenie swobód przyszłej żony. Wbrew powszechnej opinii, krążącej w krajach Zachodu, kobieta wchodząca w związek małżeński może ustalić z mężem bardzo wiele spraw – od możliwości podróżowania bez męża aż do odbywania pracy zarobkowej czy edukacji. Kobieta może także wymagać od współmałżonka pewnych rzeczy, takich jak monogamia. Chociaż prawo oficjalnie zezwala na posiadanie więcej niż jednej żony, nie jest to obowiązkiem, w związku z czym może zostać odpowiednio uregulowane przed zawarciem małżeństwa.

Bardzo ważnym elementem, związanym z podpisywaniem umowy, jest obecność świadków. Tylko wtedy, gdy będzie ich przynajmniej dwóch, kontrakt jest uznawany za pełnoprawny. Sam moment zaślubin również jest traktowany w połowie świecko. Nie musi odbywać się w meczecie, może mieć miejsce w domu rodziców panny młodej. Aby ślub był ważny, musi jednak zostać on udzielony przez imama – muzułmańskiego duchownego, który po odmówieniu modlitwy zadaje parze pytanie, czy wyrażają chęć i zgodę na zawarcie małżeństwa.

1 2

Moje wielkie światowe wesele
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.