William Szekspir — geniusz czy oszust?

czwartek, 23.10.2014r.
Autor: napisał/a 27 artykułów.

C Szekspir, wikipedia, William SzekspirNiemal 500 lat po śmierci Szekspira biografia dramaturga wciąż jest pełna nieścisłości. Badacze literatury zastanawiają się nad jego orientacją seksualną, stosunkiem do religii, a niektórzy nawet wątpią, że to on był autorem „Hamleta.

Syn rękawicznika

Ojciec Szekspira był lokalnym politykiem i rękawicznikiem, natomiast matka pochodziła z dobrze sytuowanej rodziny. William urodził się w angielskim Stratford w 1564 roku, jednak data dzienna jest nieznana. Chłopiec w lokalnej szkole uczył się łaciny, retoryki i historii, ale przerwał naukę ze względu na problemy finansowe rodziców. W tym czasie młody Szekspir zaczął pracę sekretarza w magnackich rezydencjach, zadebiutował także jako aktor na deskach dworskiego teatru królowej Elżbiety I. W wieku 18 lat poślubił starszą o niemal dekadę Anne Hathaway, z którą miał później trójkę dzieci: córkę Susannę oraz bliźnięta — Judith i Hamneta. Przedwczesna śmierć syna (miał zaledwie jedenaście lat) mogła stać się inspiracją do napisania „Hamleta”. Badacze literatury twierdzą, że małżeństwo Anne i Williama nie należało do szczęśliwych, najprawdopodobniej Szekspir został do niego przymuszony przez rodziców panny młodej. Kilka lat po ślubie wyjechał, zostawiając w Stradford osamotnioną żonę z dziećmi, jednak uwiecznił ją w jednej ze swoich najlepszych komedii — Anne prawdopodobnie była pierwowzorem tytułowej bohaterki z „Poskromienia złośnicy”.

Stracone lata

Kiedy w 1585 roku przyszły na świat bliźnięta, Szekspir opuścił dom i zniknął na kilka lat. Badacze literatury do dziś próbują ustalić, co się z nim wówczas działo. Według różnych hipotez mógł przebywać w więzieniu za kłusownictwo, nauczać w szkole lub pracować w szlacheckiej posiadłości. Inni badacze uważają, że wstąpił do wojska lub wybrał się w podróż po Europie, podczas której poznał włoskiego filozofa Giordana Bruna i francuskiego pisarza Michela de Montaigne’a. Najbardziej wiarygodna wydaje się jednak wersja, według której Szekspir został w Londynie i współpracował z różnymi grupami aktorskimi. Ostatecznie związał się z Trupą Lorda Szambelana — ulubieńcami królowej Elżbiety I. Szekspir początkowo występował jako aktor, z czasem zaczął także pisać własne dramaty. Trudno jednak ustalić kolejność, w jakiej powstawały — nie istnieje wiarygodne źródło, z którego można czerpać tę wiedzę, również nie zachowały się żadne rękopisy dzieł Szekspira. To zresztą koronny argument zwolenników tezy, że Szekspir albo wcale nie istniał, albo był zaledwie niedouczonym aktorem klasy B, niesłusznie uznanym autorem ponad 38 sztuk teatralnych i 154 sonetów.

C Szekspir, wikipedia, Edward de VereAnonimus

Dzieła Szekspira doceniono za życia, jego utwory były znane i często wystawiano je na deskach teatralnych, lecz dopiero w XVIII wieku badacze literatury uznali go za najwybitniejszego dramaturga. Mimo tego część naukowców i artystów poddawała w wątpliwość wiarygodność autora. Oficjalnie literaturoznawcy i historycy traktują te hipotezy jako słabo uzasadnione teorie spiskowe, jednak na przestrzeni lat wiele osobistości podważało autorstwo Szekspira. Pisali o tym m.in. Karol Dickens, Mark Twain, Zygmunt Freud, polski publicysta Antoni Słonimski, a nawet… kanclerz Niemiec, Otto von Bismarck. Osoby kwestionujące autorstwo dramaturga przypisują jego dorobek Francisowi Baconowi, Christopherowi Marlowe lub Edwardowi de Vere, którzy mieli swoje powody, by zachować anonimowość. Bacon, polityk i prawnik, nie mógłby trudnić się czymś tak „niegodnym” jak dramatopisarstwo.

1 2

William Szekspir — geniusz czy oszust?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.