Wszystko o windach

czwartek, 21.05.2015r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

winda2n.t-01Windy są dzisiaj powszechnym urządzeniem. Niektórzy ludzie korzystają z nich kilka razy dziennie i zapewne rzadko zastanawiają się nad mechanizmem i historią powstania, która sięga starożytności. To właśnie ta epoka dała początek pierwszym dźwigom. Na portalu internetowym M.se.pl została podana informacja, że najstarszy dźwig w Polsce zamontowano w Grudziądzu w 1890 roku.

Trochę historii

Urządzeniami poprzedzającymi windy były dźwigi, a pierwsze zastosowano już w 2690 r. p.n.e. do budowy piramid. Z informacji podanych na portalu Spbd.pl wynika, że Rzymianie w 64 r. korzystali z dźwigów osobowych, a przykładem takiego urządzenia jest dźwig z Pałacu Cesarza Nerona, którego kabina została wykonana z drzewa sandałowego. Urządzenie mogło „podnosić się” na wysokość 40 m. Wspomniany wcześniej portal podaje, że w 1880 r. firma Siemens skonstruowała pierwszą windę o napędzie elektrycznym. Od tamtego momentu zaczęto odchodzić od stosowania napędu ręcznego w urządzeniach. Dzisiaj windy są nowoczesne i mają napęd elektryczny. Urządzenia przemieszczają się szybko i cicho, coraz częściej wprowadza się w nich także udogodnienia dla niepełnosprawnych. W zależności od wielkości wind, może w nich przebywać na raz od kilku do kilkudziesięciu osób. Z informacji podanej na stronie internetowej M.se.pl wynika, że w japońskim mieście Osaka w jednym z biurowców jest winda mogąca pomieścić nawet 80 osób. Z tego samego źródła można dowiedzieć się, że w londyńskim biurowcu działa winda, w ściany której zostały włożone ciasteczka. Jest to forma umilenia jazdy osobom korzystającym z urządzenia.

Działanie windy

Poruszające się urządzenie musi mieć mocną i precyzyjną konstrukcję, by nie spadało. Winda porusza się wewnątrz szybu, który – jak wynika z informacji podanych na portalu Tuznajdziesz.pl – może być pochylony w stosunku do pionu o 15 stopni. Najpopularniejszym napędem jest napęd linowy, który polega na przemieszczaniu się kabiny na cięgnach nośnych, czyli stalowych linach. Cięgna zostają napędzane przez wciągarkę. W rowkach kół linowych – jak zostało wyjaśnione na portalu Utrzymanieruchu.pl – umieszczone są liny, a podczas pracy silnika elektrycznego, w zależności od kierunku napędzania koła linowego, winda jest wznoszona bądź opuszczana.

winda1n.t-01W nowoczesnych windach, czego można dowiedzieć się ze strony internetowej Nauka.money.pl, został wprowadzony system sterowania zbiorczego, który „zapamiętuje” polecenia wydawane przez użytkowników. Dzięki temu winda może zatrzymywać się w czasie jednej trasy na kilku piętrach, zbierając pasażerów.

Na wypadek awarii, dźwig jest wyposażony w ogranicznik prędkości, chwytacze i zderzaki. Z informacji podanych na portalu Tuznajdziesz.pl wynika, że ogranicznik wyłącza zespół napędowy, chwytacze zatrzymują kabinę w chwili osiągnięcia prędkości granicznej jazdy w dół, zaś zderzaki zatrzymują kabinę na końcu jej drogi.

W świecie wysokich biurowców nie da się obejść bez windy. Jej święto przypada na 23 marca, ponieważ w tym dniu – w roku 1857 r. – w Nowym Jorku po raz pierwszy uruchomiono windę pasażerską.

 

Kasia Pacyga

 
Redakcja: Aleksandra Mazur

Wszystko o windach
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.