Władza, krew i seks

czwartek, 23.07.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

graotron2m.wNa pierwszy rzut oka współczesność nie ma już nic wspólnego z czasami średniowiecza, a smoki i wilkory to wytwór wyobraźni pisarzy. Kiedy jednak spojrzy się na historię i literaturę fantastyczną z innej perspektywy, można dostrzec wiele analogii względem teraźniejszości. Doskonałym przykładem jest saga pt. „Pieśń lodu i ognia” autorstwa amerykańskiego pisarza Georga R.R. Martina, której adaptacja, „Gra o tron”, wyprodukowana przez stację HBO, ma rzeszę fanów na całym świecie.

Westeros – nieprzyjazna kraina

Świat wykreowany przez Georga R.R. Martina przypomina średniowieczną Europę, ponieważ tło dla historii Westeros stanowią turnieje rycerskie, bitwy i uczty. Wielkie rody zamieszkujące potężne warownie toczą walkę o tytuł „Króla Andalów, Rhoynar i Pierwszych Ludzi oraz Protektora Królestwa” – władcy Siedmiu Królestw. Sam autor nie ukrywał nigdy źródła swoich pisarskich inspiracji, czyli tak zwanej Wojny Dwóch Róż. Była to wojna domowa w Anglii, stanowiąca pokłosie angielskiej Wojny Stuletniej. Rozegrała się w latach 1455-1485 pomiędzy rodami Lancasterów i Yorków, które toczyły spór o władzę.

Westeros jest zamieszkiwane nie tylko przez bohaterów realistycznych, bowiem Martin w swoich książkach umieścił także postacie fantastyczne – smoki, wilkory, Kamiennych Ludzi, olbrzymy, wargów i wiele innych. „Znakiem firmowym” sagi jest wszechobecna śmierć, nawet pierwszoplanowego bohatera nie można uznać za bezpiecznego. Kazirodztwo, sceny pełne krwi, wyuzdanego seksu i gwałtów oraz inne kontrowersyjne opisy wywołują skrajne reakcje wśród czytelników sagi Georga R.R. Martina. Liczba wielbicieli „Pieśni lodu i ognia” jest praktycznie równa jej przeciwnikom. Siedem Królestw całkowicie różni się od np. świata Śródziemia opisywanego przez J.R.R. Tolkiena, być może dlatego budzi tyle kontrowersji i dzieli fanów fantastyki. W Westeros można jednak odkryć wiele analogii względem współczesnego, realistycznego świata – przede wszystkim jest to walka o władzę i kontrolę nad społeczeństwem.

Czas apokalipsy

Sukces „Pieśni lodu i ognia” jest możliwy, ponieważ fabuła wpisuje się w ducha XXI wieku. Popularność „Gry o tron” może świadczyć o stosunku społeczeństwa do władzy, nieufności wobec polityków i strachu przed przyszłością. Dzisiejsza sytuacja na świecie jest skomplikowana, ciągle dochodzi do konfliktów, zamachów i ataków terrorystycznych, a niektórzy, w tym sam król Jordanii Abdullah II, uważają, że rozpoczęła się już III Wojna Światowa. Podobnie jest w krainie wykreowanej przez Martina, gdzie widmo wojny ciągle wisi nad bohaterami sagi. Żadna z postaci nie jest jednoznacznie zła lub dobra. Niektóre z nich, jak Jaimie Lannister, przechodzą wewnętrzną przemianę i ze znienawidzonych bohaterów mogą stać się ulubieńcami czytelników. Ludzie zakładają „maski”, zarówno we współczesnym świecie, jak i w świecie fantastycznym.

1 2

Władza, krew i seks
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.