Woda – źródło życia

czwartek, 24.04.2014r.
Autor: napisał/a 10 artykułów.

2 jacek (2)Byt na Ziemi bez niej jest niemożliwy. Woda jest źródłem życia wszystkich organizmów żywych. Ludzie i powierzchnia Ziemi mają jedną wspólną cechę – mianowicie składają się z około 70 procent wody. Używa się jej do gaszenia pragnienia, mycia się oraz wypoczynku w jej towarzystwie. To przy niej spędza się czas nad morzem, jeziorem czy rzeką.

Butelka wody wiernym towarzyszem

Przy precyzowaniu ile wody powinno się wypijać dziennie pojawia się problem. Gdy pragnienie jest odczuwalne, odwodnienie organizmu człowieka sięga 0,8-2 procent w stosunku do wagi ciała.  Paradoksalnie, uczucie pragnienia człowiek odczuwa już po rozpoczęciu procesu odwadniania. Dlatego tak ważne jest, by pić często, nie czekając aż organizm wyraźnie zasygnalizuje taką potrzebę. Nadmiernie nawodnienie organizmu występuje rzadko, najczęściej wśród sportowców. Podawane są różne dane dotyczące minimalnego dziennego zapotrzebowania na wodę. W 2004 roku Instytut Medyczny w USA ustalił zasadę 8 szklanek wody dziennie. Zostało to zaakceptowane przez dietetyków, którzy twierdzą, że 2,7 litra dla kobiet i 3,7 litra wody dziennie dla mężczyzn to odpowiednia dawka. Naukowcy zajmujący się problemem żywienia, uważają, że z jedzenia pochodzi aż 20 procent wody dostarczanej ustrojowi. Sportowcy oraz osoby trenujące muszą pić więcej. Sód i chlorki zawarte w wodach mineralnych są bardzo potrzebne osobom pracującym fizycznie oraz w trakcie upałów, kiedy tracone są znaczne ilości soli. Przez wysiłek, który prowadzi do intensywnego pocenia się, woda wytrąca się z organizmu. Podobna sytuacja występuje u osób chorych, gdyż organizm ogrzewa się i poci, tracąc przy tym szybko wodę. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o regularnym nawadnianiu, aby nie dopuścić do niedoboru wody czy soli mineralnych. Powinno się pić wodę powoli w małych porcjach i dbać o poziom elektrolitów w ciele.

Woda w człowieku

W ciele człowieka aż 75 procent objętości wody, która je tworzy, zamknięta jest w komórkach. Najwięcej płynu gromadzą serce, płuca, wątroba, mózg i mięśnie. Najmniej – tkanka tłuszczowa. Pozostała część wody krąży w ciele, jako podstawa płynów i wydzielin ustrojowych, takich jak krew, ślina, sok żołądkowy. Tkanka mózgowa człowieka w 85 procentach składa się z wody. Bóle głowy czy osłabiona koncentracja mogą być spowodowane zbyt niskim poziomem tego niezbędnego składnika organizmów żywych. Dzieje się tak, ponieważ odwodnienie powoduje zmniejszenie produkcji energii w mózgu. Co ciekawe, krew zawiera aż 95 procent wody. Dostarcza ona komórkom niezbędnych składników odżywczych i odprowadza z nich zbędne substancje. Organizm częściowo traci płyny poprzez parowanie, które zachodzi dzięki budowie skóry.

1 2 3

Woda – źródło życia
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.