Wojna prymitywna

czwartek, 22.01.2015r.
Autor: napisał/a 32 artykułów.

wojnaprymitywna _ kopiaWojny prowadzone przez tzw. ludy prymitywne, takie jak Maringowie, wzbudzają kontrowersje ‑ wielu ludzi uważa, że nie są one objawem normalności. Ma to związek z brakiem oczywistej przyczyny, którą każda wojna musi mieć, i, która chociażby w małym stopniu wyjaśniłaby jej powód. A jak jest u ludów prymitywnych?

Wojny kiedyś

Kiedyś konflikty wybuchały z pragmatycznych przyczyn, chociażby za sprawą walk o kontrolę nad szlakami handlowymi, zasobami naturalnymi etc. Zwykle wypowiedzenie wojny związane jest z czymś w rodzaju racjonalnego bilansu zysków strat i jeśli dane państwo chciałoby rozpocząć batalię, musi kalkulować, czy jest to dla niego opłacalne. Nikt nie chce stracić więcej niż może zyskać.

W XX wieku wojny wiązały się z kwestiami majątkowymi, próbami utrzymania dominacji w koloniach i na morzach przez Wielką Brytanię, nierównomiernym rozwojem kapitalizmu w Europie etc. Jeśli Stany Zjednoczone i Związek Radziecki mają szansę stracić więcej, niż mogłyby zyskać stosując broń jądrową, to wątpliwe wydaje się być to, aby któreś z nich rozpoczęło konflikt, żeby rozwiązać swoje problemy. Żadne państwo nie chce samoistnie doprowadzać do własnej destrukcji.

Amerykański antropolog Marrvin Harris w książce „Krowy, świnie, wojny i czarownice” pisze, że człowiek wszczyna wojny, ponieważ jest usposobiony wojennie, co więcej, jest instynktownie agresywny, a wszelkie zbrodnie sprawiają mu przyjemność powiązaną z podnieceniem.

Przyczyny wojen ludów prymitywnych

Motywy wojenne ludów prymitywnych w większości są irracjonalne, tajemnicze, walczący rzadko kiedy mają świadomość z jakiego powodu doszło do konfliktu, nie rozumieją również jego konsekwencji. Wojny tłumaczą wyłącznie poprzez odczuwane emocje. Często kampanie wszczynane są, aby zyskać chwałę czy zemścić się. Marrvin Harris uważa, że są to zarówno motywy, jak i konsekwencje wojen. Ludy prymitywne walczą, ponieważ brak im alternatywnych rozwiązań pewnych problemów – rozwiązań, które pociągnęłyby za sobą mniej cierpień i mniej przedwczesnych śmierci.

Maringowie tłumaczą swoje wojenne poczynania zemstą za akty gwałtu. Najczęściej są to porwania kobiet, zabicie świń, kłusownictwo, śmierć, choroba. Maringom nie brakuje motywacji do nowych działań wojennych. Ciągle dążą do wyrównania rachunków.

1 2

Wojna prymitywna
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.