Wolne od szkoły, czyli Dzień Wagarowicza

czwartek, 20.03.2014r.
Autor: napisał/a 10 artykułów.

dzień wagarowiczaUciekamy? – nie sposób zliczyć, ile razy na korytarzach szkół i uniwersytetów padło słowo zachęcające do aktywnego świętowania Dnia Wagarowicza w grupie. 21 marzec to taki dzień w roku, w którym uczniowie korzystają z niepisanego pozwolenia na opuszczenie zajęć, a ich nieobecność zazwyczaj traktowana jest przez nauczycieli ulgowo. Jak młodzież korzysta ze swojego wolnego dnia od szkolnych obowiązków? Co, gdzie i z kim – zapytaliby rodzice – porabiają w tym czasie młodzi?

Dzień sprzeciwu wobec edukacji

Dzień Wagarowicza zna z autopsji chyba każdy. Powróćmy na chwilę do niewinnych, beztroskich lat, gdzie wspólna ucieczka z lekcji symbolizowała młodzieńcze braterstwo i hołdowanie tradycji. W prawie każdej grupie zdarzali się też „nadgorliwcy”, którzy nawet w dzień wiosny stawiali silny opór przed opuszczeniem murów szkoły. Co robiliśmy w czasie „ucieczki”? Najczęściej sprawdzały się te same schematy: grupa ze szkolnej ławki udaje się do pobliskiego parku, by tam celebrować pierwszy dzień wiosny. Na polanie rozkładane są kurtki, na których można się wygodnie ułożyć w celu łapania pierwszych słonecznych promieni. Ciepły wiosenny wiatr zachęca do cieszenia się z tego dnia właśnie na świeżym powietrzu. Do atrakcji należał też czas spędzony na działkach, często w towarzystwie grilla. Jak jest dzisiaj? Szkoły coraz częściej angażują się w zapewnienie uczniom ciekawych zadań na ten dzień. Organizacja szkolnych imprez lub okolicznościowych wyjść (np. do parku, by zgodnie z tradycją utopić Marzannę – symbol pożegnania zimy) ma na celu przeciwdziałanie samowolnym wagarom – w Dzień Wagarowicza, w każdej miejscowości zaobserwować można grupy błąkającej się młodzieży, której częstym atrybutem świętowania jest alkohol. Taką formę zabawy kontrolują policyjne patrole, odwiedzając tego dnia, częściej niż zwykle, okoliczne polany i parki.

Gdy pomysłu brak – naprzeciw wychodzi szkoła

Wagary w pierwszy Dzień Wiosny są dla uczniów wręcz tradycją. Nadejście zielonej pory roku świętuje nawet kilka tysięcy uczniów w naszym kraju. Młodzież coraz rzadziej decyduje się jednak na wagary. Co zatem robią uczniowie 21 marca? Organizują zajęcia w porozumieniu z pedagogami i dyrekcją szkół. Tego dnia odbywają są wycieczki, apele, konkursy i przedstawienia – wszystko to, co jest w stanie przełamać szkolną rutynę, a jednocześnie nie pozostawi przykrych konsekwencji nieobecności na zajęciach.

1 2

Wolne od szkoły, czyli Dzień Wagarowicza
  • 4.00 / 5 5
1 ocena, 4.00 śr. ocen (85% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.