Jak wpływa na ludzi wyścig szczurów?

czwartek, 01.10.2015r.
Autor: napisał/a 19 artykułów.

wyscig2m.wCoraz więcej młodych ludzi ma poważne problemy natury psychologicznej. Ich główną przyczyną jest pogoń za karierą i żądza władzy. Ludzie, nie zwracając uwagi na swoje predyspozycje zdrowotne, za wszelką cenę chcą wspinać się po szczeblach kariery. Jednak czy warto?

Czym jest wyścig szczurów?

Izabela Larisz, która ukończyła filozofię na Uniwersytecie Śląskim a jej pasją jest dziennikarstwo, przedstawia swoją definicję wyścigu szczurów: Tymczasem na sukces i karierę padło pejoratywne skojarzenie, obydwie kategorie zostały zdegradowane z pozycji niezamierzonego efektu pracy do celu samego w sobie, obiektu o który toczy się walkę. Samospełnienie nie ma w tym boju najmniejszego znaczenia. Wyścig szczurów rozpoczyna się biegiem sprinterskim na początku lat sześćdziesiątych hasłem Mała Stabilizacja, by przeistoczyć się w prawdziwy maraton. Dalej Larisz tłumaczy, że obecnie jest ważna przynależność do elity tzw. karierowiczów, co może być gwarancją sukcesu – to oni bowiem wyznaczają najnowsze trendy społeczne.

Aby wygrać wyścig i pozbyć się konkurencji, ludzie posuwają się do różnych rzeczy, wyzbywając się przy tym całej empatii i człowieczeństwa. Ciekawe badanie przeprowadzili Greben Van Kleef z Uniwersytetu w Amsterdamie wraz z zespołem psychologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego, z którego wynikało, że u osób o wysokim poczuciu władzy nie można było liczyć na współczucie. Partnerzy opowiadali sobie o smutnych, wręcz tragicznych wydarzeniach, a w tym czasie badano czynność ich serc. Elektrokardiograf nie wykazał u partnerów sprawujących władzę zmian w zapisie, nie było przyspieszenia czynności serca, które towarzyszyło osobom o niskim poczuciu władzy. Adam Galinsky z Uniwerytetu Northwestern, Joe Magee z Uniwersytetu Nowojorskiego oraz Ena Inesi i Deborah Gruenfeld z Uniwesytetu Standforda polecili badanym, aby narysowali na swoich czołach literkę E. Okazało się, że sprawujący władzę kilka razy częściej rysowali E w prawo, a więc dla siebie: nie brali pod uwagę, że inni mogą tego nie odczytać. Potem narastała u nich nieufność i agresja do podwładnych, którzy nie rozumieli, co ich „władca” chciał przekazać.

Choroby cywilizacyjne

Bardzo poważnym skutkiem pogoni za karierą w XXI wieku stały się coraz niebezpieczniejsze choroby cywilizacyjne, do których można zaliczyć nadciśnienie tętnicze, zawał serca, cukrzycę, nadwagę, anoreksję i bulimię, a nawet alkoholizm, które są skutkiem odreagowywania stresu w pracy.

1 2

Jak wpływa na ludzi wyścig szczurów?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.