Wszystko przez Kolumba czyli współczesne skutki kolonializmu

czwartek, 19.03.2015r.
Autor: napisał/a 43 artykułów.

wszystkoprzezkolumba2Rok 1492, europejski podróżnik Krzysztof Kolumb dociera do wyspy San Salvador w pobliżu kontynentu amerykańskiego. Data ta przeszła do historii z dwóch powodów. Uznaje się ją za symboliczny koniec średniowiecza, a zarazem początek wieloletniej ekspansji państw, głównie europejskich, na obce tereny. Ta pozornie niewinna wyprawa, jak i każda następna, sprawiły, że ludzie mogli poznać i zbadać nieznane dotychczas ludy, sprowadzić do swojego kraju egzotyczne towary, ogólnie wzbogacając kulturę oraz budżet swojego państwa. Jednakże rozwój powstających w ten sposób kolonii przyczynił się do drastycznego rozwarstwienia społeczeństw we współczesnym świecie.

Po ziemię, towary i mięso armatnie

Idea kolonializmu nowożytnego, w odróżnieniu od starożytnych i średniowiecznych podbojów, zrodziła się w XV wieku. Głównymi państwami, które rozpoczęły zamorskie podboje, były Hiszpania i Portugalia. Cel wyprawy nie zawsze był jeden – podróżowano, by poznać obce, nieznane lądy, a tym samym móc zapełnić puste obszary mapy; wyprawiano się w dal w celu zdobycia drogocennych, niedostępnych w krajach europejskich towarów, takich jak złoto, diamenty, ale również przyprawy. Przemierzano morze także po to, aby zdobyć ziemie i podporządkować sobie ludność z zacofanych i barbarzyńskich (w mniemaniu ówczesnych Europejczyków) krajów. Oprócz tego państwo zyskiwało w oczach sąsiadów, jeśli posiadało jakieś kolonie – im było ich więcej, tym większy jego prestiż. Podbite tereny stawały się także doskonałym rynkiem zbytu dla towarów niepotrzebnych, zniszczonych lub po prostu wyprodukowanych w zbyt dużej ilości.

Mimo tego kolonizatorzy nie poprzestawali tylko na czynnikach gospodarczo-politycznych. Jak pokazał XIX i XX wiek, kolonie to także idealne źródło taniej siły roboczej oraz tzw. mięsa armatniego: w przypadku wybuchu wojny mężczyźni z kolonii zasilali szeregi armii państwa, któremu byli podporządkowani.

Cele te przyświecały nie tylko państwom Półwyspu Iberyjskiego. W późniejszych wiekach do grona mocarstw o największej ilości kolonii dołączały takie państwa jak Francja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone czy nawet Rosja i Japonia.

Upadek kolonializmu rozpoczął się wraz z końcem II wojny światowej. Wyniszczone walkami państwa europejskie nie były w stanie utrzymać licznych terenów na innych kontynentach, co doprowadziło do stopniowego ogłaszania niepodległości przez kolejne narody i wyznaczania nowych, często bardzo niesprawiedliwych granic. Jednakże sam upadek kolonii nie rozwiązał wszystkich problemów. Kolonializm polityczny przerodził się w inną, równie niebezpieczną formę, dziś praktykowaną nie tylko przez całe państwa, lecz także pojedyncze firmy.

1 2

Wszystko przez Kolumba czyli współczesne skutki kolonializmu
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.