Wychowanie do inspirowania

czwartek, 11.06.2015r.
Autor: napisał/a 8 artykułów.

edukacja2m.wJeszcze całkiem niedawno zawody w skokach narciarskich towarzyszyły większości polskich rodzin w każdy zimowy weekend. Oczywiście przyczyną tego zjawiska był Adam Małysz. Owocem jego kariery na szczęście był nie tylko podniesiony poziom oglądalności telewizji publicznej, ale również tysiące młodych adeptów palących się do skoków. Niejeden szkolny nauczyciel oddałby wiele, by mieć taką siłę inspiracji. Czy jest ona zarezerwowana tylko dla „wielkich” ludzi?

Postaci ze świata sportu, pisarzy czy osobowości telewizyjnych, tych którzy inspirują, pociągając za sobą tłum, można by wymienić bardzo wiele. Dr John Lennox, brytyjski filozof i matematyk, przy okazji jednego z wykładów skierowanych do studentów Uniwersytetu Oxfordzkiego, wspomina słynnego pisarza Clive’a Staplesa Lewisa, który na swoich wykładach miał zawsze salę pękającą w szwach. Wspominany we wstępie Adam Małysz sprawiał, że Zakopane w weekend zawodów narciarskich odwiedzały rzesze ludzi z całej Polski i Europy, a papież Jan Paweł II, gdziekolwiek się pojawiał, potrafił zgromadzić nawet miliony osób.

Wyżej wymienieni idole nie tylko spotykali się z ludźmi, ale mieli (i wciąż mają) ogromny wpływ na kształtowanie charakteru swoich wielbicieli, podejście do nich. Co więcej, nadają konkretny kształt takim elementom wychowania jak dyscyplina, rzetelność, wiedza, samokształcenie etc. Innymi słowy wszystko to, co od lat próbuje w uczniach wypracować system edukacji.

Portal Edunews, zamieszczając na swojej stronie internetowej wywiad z audycji w radiu TOK FM przeprowadzony z nauczycielami należącymi do grupy tzw. Superbelfrów RP – Aleksandrą Pezdą, Agnieszką Bilską i Marcinem Paksem, porusza temat zastosowania gier edukacyjnych w programach nauczania w szkołach. Game-based learning to, najprościej mówiąc, zastosowanie gier w edukacji, aby angażować uczniów i czynić lekcje bardziej interesującymi – mówiła Agnieszka Bilska. – Z kolei w gamifikacji wykorzystujemy mechanizmy psychologiczne, aby tak angażować ucznia w naukę, jak to się dzieje w przypadku gier. W tym wypadku nauka nie staje się grą, ale mechanizmy typowe dla gier działają.

Oczywiście takich nowych trendów jest wiele. Oprócz wspomnianego game-based learningu postępuje proces informatyzacji i modernizacji samej przestrzeni klasy na bardziej współczesną. Powstają też nowe programy nauczania i sposoby oceniania. Wiele z tych elementów sprowadza się do podniesienia poziomu zainteresowania uczniów danym przedmiotem, czyli w skrócie – do inspiracji.

edukacja1m.wOdbywa się to jednak w dużej mierze dzięki ogromnemu nakładowi środków finansowych, proceduralnych i organizacyjnych, podczas gdy w przypadku naśladowania wcześniej wymienionych autorytetów proces ten jest naturalny, dana postać jest sama w sobie, ze względu na to kim jest, wystarczającą motywacją.

Suli Breaks, autor popularnego bloga związanego z samokształceniem i edukacją publiczną, w wystąpieniu zatytułowanym Why I hate school but love education (tłum. Dlaczego nienawidzę szkoły, a kocham edukację) wspomina o konkretyzowaniu celów jako ważnym elemencie w procesie edukacji, twierdząc, że bezsensowną rzeczą jest uczyć się, nie mając gotowej odpowiedzi na to, co ze zdobytą wiedzą zrobić. Powyższa wypowiedź w dużym stopniu opisuje postawy osób, które uznawane są za wzór i stanowią inspirację dla innych.

Zarówno w mechanizmach nowoczesnej edukacji, jak i w szeroko pojętym kształceniu, takim jak choćby uczenie się od autorytetów, kluczem do sukcesu – zgodnie chociażby z opiniami samych uczniów – jest to wykorzystanie tego, co w młodych ludziach naturalne, co w sposób niewymuszony ich pociąga. Najlepszym tego dowodem jest popularność i wpływ ludzi sukcesu na młodsze pokolenia Polaków.

 

Paweł Woźniak

 
Redakcja: Anna Purowska, Agata Chudy
Redakcja językowa: Weronika Szczepanik, Tomasz Tułasiewicz
Redakcja graficzna: Marta Wypych

Wychowanie do inspirowania
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.