Wykluczone

czwartek, 30.07.2015r.
Autor: napisał/a 35 artykułów.

wykluczone1c.mMyśląc o wykluczeniu społecznym, widzę przestępców, ludzi nieuczciwych i bez kręgosłupa moralnego. Wyobrażenie niewiele ma jednak wspólnego z rzeczywistością, bo dziś o miano „zdyskwalifikowanego” nie trzeba się specjalnie starać. Popularnym bowiem powodem dyskryminacji jest wiek.

Game over

Niegdyś wiek był miernikiem życiowego doświadczenia, co przekładało się na szacunek dla ludzi dojrzałych i ich poważanie. Kultura zachodu i komercji wyparła obowiązujące zasady, wprowadzając nowy porządek. Tempo zmian jest umiarkowane, dlatego łatwiej je zaakceptować i przyjąć jako normę. Choć problem ageizmu, czyli dyskryminacji ze względu na wiek, nie obejmuje tylko osób 50+, a również ludzi młodych, to jednak w dużej mierze dotyczy właśnie dojrzałych kobiet. Światem mężczyzn nie zawładnęła jeszcze moda na młodość. Tak jak przed wiekami, siwe włosy i broda są męskimi atrybutami oraz synonimami mądrości. Inaczej jest w przypadku kobiet. One pierwsze oznaki starzenia skrzętnie maskują – pudrem, farbą do włosów lub drogimi kremami. Wiek staje się więc dla nich ciężarem, zastępując miejsce poglądu o szerszych perspektywach osób dojrzałych. Dodatkowych kilogramów balastu dokładają nie tylko pracodawcy, faworyzujący płeć brzydką, ale też ci przestrzegający „dobrych obyczajów”, komentując głośno, czego nie wypada w PEWNYM wieku.

Wydawałoby się, że społeczeństwo jest wykształcone, nowoczesne i tolerancyjne, że nie w głowie mu kolejne podziały. A już na pewno nie spychanie na margines tych, którzy przez lata pracowali na rodzinę, sukces zawodowy i rozwój pasji albo rezygnowali z nich właśnie dla rodziny. Bohaterka reportażu Anny Szulc, dziennikarki Polityki, żali się: Na każdym kroku słyszę, że kobieta w moim wieku jest istotą, przeznaczoną na śmietnik, ostatecznie nadaje się do niańczenia wnuków. Deprecjonowanie czyjejś przydatności w społeczeństwie jest jedną z cech ageizmu, którego definicję można znaleźć w Karcie Różnorodności: O dyskryminacji ze względu na wiek możemy mówić wówczas, gdy określonej grupie ludzi odmawia się zaspokojenia jakiejś ważnej potrzeby, a głównym tego powodem jest ich wiek. Odmowa realizacji potrzeb najczęściej dotyczy sfer związanych z pracą i zdrowiem człowieka.

Wojowniczki

W obecnym, dynamicznie rozwijającym się społeczeństwie królują niesztampowe projekty i niezależność wobec obowiązujących zasad. Jednak za wcześnie jeszcze na podążanie za zachodnią kulturą. Polacy nie dorośli jeszcze do tego, żeby prawo do wolności przyznać każdemu, w tym m.in. dojrzałym obywatelkom. Owszem, bycie eko i fit jest równie trendy jak luźne związki, ale tylko w określonym wieku. Dziennikarka Anna Szulc opowiada o bohaterce reportażu „Kobietom w Polsce nie wybacza się wieku”: 63-letnia Nina z Kielc, inżynier, rozwódka, matka dwóch dorosłych synów postanowiła wybrać się na urlop z jogą na Bali, od młodszego syna usłyszała, że powinna się leczyć, bo na starość jej zupełnie odbiło. Dlatego regularnie, dla świętego spokoju, okłamuje synów. Nie mają pojęcia, że sąsiad Wojtek, z którym tak często jeździ na działkę, by powymieniać się sadzonkami, od pięciu lat jest jej kochankiem.

1 2

Wykluczone
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.