YouTube i robienie internetów

czwartek, 02.04.2015r.
Autor: napisał/a 2 artykułów.

youtube2n.t-01Rok 2012 to moment, w którym Youtube zaczął organizować się w Polsce. Popularność zaczęły zdobywać kanały tematyczne i filmiki robione na wzór programów rozrywkowych, talk-show czy komicznych poradników. Portal staje się sporą konkurencją dla klasycznej telewizji.

Portal internetowy Youtube.com jest zapewne bardzo dobrze znany każdemu internaucie. Został założony w 2005 roku przez Chada Hurley’a, Steve’a Chena i Jaweda Karima. Hurley studiował na Indiana University of Pennsylvania, a Chen i Karim studiowali informatykę na University of Illinois at Urbana-Champaign. W 2006 roku Youtube był jedną z najszybciej rosnących witryn w sieci. Pierwotnym założeniem było stworzenie strony umożliwiającej dzielenie się filmami na forum publicznym. Okazję promocji wychwyciły koncerny muzyczne i filmowe. Dzisiaj na YT możemy oglądać trailery, teledyski i słuchać muzyki całkowicie za darmo. Przez pierwsze lata swojej działalności portal oferował przede wszystkim amatorskie filmiki przedstawiające tzw. faile, czyli wszelkiego rodzaju porażki uwiecznione na filmie, śmieszne zdarzenia i sytuacje. Pierwszym filmikiem wysłanym na stronę była produkcja pt. „Me at the zoo”, autorstwa użytkownika Jawed. Pierwsze kanały rozrywkowe były tworzone przez tzw. Let’s playerów. Kim oni są? To gracze tworzący filmy (gameplayery), w których prezentują najnowsze dzieła przemysłu gier komputerowych, okraszając je lepszym lub gorszym, z reguły bardzo żywiołowym komentarzem. Za tymi no-liferami poszły jednostki pragnące dzielić się swoją pomysłowością i niestandardowym myśleniem z szerszą rzeszą ludzi. W słowniku Youtuba no-liferzy to osoby spędzające po parę godzin dziennie przed monitorami komputera. Żartobliwie określa się ich jako ludzi nie posiadających realnego życia, a tylko to wirtualne.

SA Wardega

2 950 809 subskrypcji

Bardzo popularną formą filmów satyrycznych są tzw. pranki, czyli krótkie filmy, w których najczęściej żartuje się z niczego nieświadomych ludzi w wyreżyserowanych sytuacjach. Najlepszym polskim prankerem, żartującym z policji i straży miejskiej, jest Sylwester Wardęga, wzorujący się na francuskim youtuberze Rémim Gaillardzie. Ta sama osoba jest także autorem najpopularniejszego polskiego pranku, czyli Spiderdoga, posiadającego w lutym 2015 roku ponad 134 miliony wyświetleń. Ponadto „Mutant Giant Spider Dog” (tak brzmi pełna nazwa filmiku) był najchętniej oglądanym niemuzycznym klipem na Youtube w 2014 roku.

AbstrachujeTV

1 573 891 subskrypcji

Polski Youtube oferuje nam także filmy przedstawiające w sposób komiczny zachowania ludzi w poszczególnych sytuacjach, wyśmiewający stereotypy i zachowania społeczne. Gdzie takie cuda? Oczywiście na drugim najpopularniejszym kanale w naszym kraju, czyli AbstrachujeTV. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie tej grupy twórców: Abstrachuje to trzech niezwykle kreatywnych i pozytywnych chłopaków – Czarek, Robert i Rafał. W swoich produkcjach ukazują świat widziany w krzywym zwierciadle. Każdy skecz jest okraszony nieprawdopodobną wręcz ilością absurdalnego humoru i błyskotliwych żartów. Ponadto chłopaki wypuścili swoją serię ubrań Abstrawear, cieszących się dużą popularnością.

1 2

YouTube i robienie internetów
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.