Zaburzenia osobowości

czwartek, 19.03.2015r.
Autor: napisał/a 9 artykułów.

zaburzenia1Osoby z zaburzeniami osobowości, funkcjonując w społeczeństwie, często nie zdają sobie sprawy, że coś je ogranicza. Nie czują się w pełni szczęśliwe, a ich zachowania przekładają się na pogorszenie relacji z bliskimi. Jak rozpoznać zaburzenie osobowości i do kogo skierować cierpiącego?

Zaburzenia osobowości – typ impulsywny a borderline

Zaburzenia osobowości mogą mieć charakter stanów rozwojowych, które powstały w dzieciństwie lub w wieku dojrzewania. W dorosłym życiu mogą „przypomnieć o sobie” i prowadzić do problemów psychicznych – izolacji, konfliktów z otoczeniem, trudności w utrzymywaniu dobrych relacji z innymi. Proces leczenia w wielu przypadkach jest skomplikowany, a jego początki często bywają trudne do pokonania dla pacjenta. Warto też podkreślić, że farmakologia niekoniecznie może tu pomóc, bowiem w leczeniu problemów psychicznych efektywniejsza jest długotrwała psychoterapia, a najlepiej dwie metody naraz. Istotne jest także wsparcie terapeuty i bliskich oraz motywacja cierpiącego do walki z własnym „trudnym charakterem”.

Jak podaje portal psychiatria.mp.pl, zaburzenia osobowości występują wtedy, gdy jej cechy utrudniają prawidłowe przystosowanie do życia. Sprzyja to trudnościom w funkcjonowaniu społecznym i zawodowym. Osoby z zaburzeniami osobowości często mają złe samopoczucie i kłopoty w pracy, co może się przekładać na częste zmiany miejsca zatrudnienia. Problemy osobowościowe, np. częste wybuchy gniewu czy silniejsze przeżywanie stresu, znacznie utrudniają kontakty społeczne. Cierpiący nierzadko próbują zmieniać otoczenie, a nie siebie. Lekarz psychiatra Aleksandra Wieczorek w artykule Osobowość borderline – informacje ogólne zamieszczonym na psychiatria.mp.pl zaznacza, że zaburzenia osobowości nie powinny być traktowane jak choroba. Dr Wieczorek przekonuje, iż osobowość jest poziomem organizacji psychiki człowieka, na którą wywierają wpływ czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne. To właśnie one kształtują kondycję psychiczną. Dr Aleksandra Wieczorek porównuje czynniki środowiskowe i psychologiczne do czynników chorobotwórczych, a osobowość do układu immunologicznego (odpornościowego) – to właśnie jego kondycja decyduje o tym, czy dojdzie do zakażenia. Od struktury osobowości zależy, czy u danej osoby pod wpływem konkretnych stresorów wystąpi zaburzenie. Wieczorek podkreśla, iż leczenie zaburzeń osobowości wspomaga się jej tzw. zdrowymi aspektami, czyli takimi, które nie są destrukcyjne. Bowiem choroba autoimmunologiczna nie sprawia, że cały system immunologiczny jest chory. Należy wziąć pod uwagę jego zdrowe aspekty, które pomagają walczyć z tym, co jest chore. W przypadku zaburzeń osobowości również wskazane jest ustalenie jej zdrowych aspektów.

Co to jest osobowość typu borderline?

W dosłownym tłumaczeniu z angielskiego jest to osobowość „z pogranicza”. Termin został wprowadzony w połowie XX wieku przez wikariusza Roberta Knighta, który określił w ten sposób osoby, których zaburzenia wahały się pomiędzy psychotycznymi (schizofrenicznymi) a neurotycznymi (nerwicami). Lekarze z psychiatria.mp.pl podkreślają, iż u pacjentów z tej grupy nie dochodzi do pogorszenia objawów, czyli wystąpienia schizofrenii. Osoby z typem borderline są stabilnie zmienne emocjonalnie.

1 2

Zaburzenia osobowości
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.