Zachowania seksualne, pożądanie i ID

czwartek, 17.07.2014r.
Autor: napisał/a 3 artykułów.

Ridinger_Der_gefährliche_SchlummerNie bez powodu Rada Tradycji Unii Europejskiej w 2003 roku ustanowiła światowy dzień seksu – w końcu istotnym jest celebrować przyczynę istnienia ludzkości. Ewolucja sprawiła, że seks stał się dla nas nie tylko sposobem reprodukcji, ale również czymś niezwykle przyjemnym – przytaczając myśl Zygmunta Freuda: Rozkosz jest premią natury za trud płodzenia i rodzenia. Seks wciąż skrywa wiele tajemnic, ale kilka z nich na szczęście udało się odkryć.

Popęd życia

Prekursorem w dziedzinie seksualności człowieka był Zygmunt Freud – wyróżnił on trzy wewnętrzne struktury osobowości: Ego, Superego i ID. Ta ostatnia jest najważniejsza dla zrozumienia istoty popędu seksualnego – jest to swego rodzaju wyposażenie biologiczne, które otrzymujemy wraz z przyjściem na świat. ID rządzi się zasadą przyjemności i reprezentuje wewnętrzny świat subiektywnych doznań – Freud utożsamił ją z Libido, czyli energią takich popędów, które wiążą się z tym, co łącznie możemy nazwać miłością oraz dążeniem do pierwotnej rozkoszy. Freud wierzył, że popęd ten jest wynikiem chemicznie wywołanego napięcia seksualnego, które powoduje ból i pragnie rozładowania. Freud sformułował również rozwój psychoseksualny człowieka składający się z pięciu faz. Wg niego już w18 miesiącu życia mamy do czynienia z zachowaniem seksualnym poprzez picie mleka naszej matki. Warto jest też zwrócić uwagę na fazę falliczną, mającą miejsce między trzecim a piątym rokiem życia. Właśnie wtedy dzieci zaczynają poznawać swoją płeć a chłopcy nierzadko cierpią na kompleks Edypa – obdarzają zainteresowaniem seksualnym swoich opiekunów, czyli w tym przypadku matki i rywalizują z rodzicielem tej samej płci o jej względy. Freud wyróżnił również stadium latencji, które trwa do adolescencji, następuje wówczas integracja poczucia własnej tożsamości psychoseksualnej oraz dominują upodobania homoseksualne. Ostatnią fazą jest genitalna, czyli tak zwany okres burzy i naporu – właśnie wtedy człowiek osiąga w pełni dojrzałość płciową i zaczyna interesować się płcią przeciwną.

Pożądanie i pobudzenie seksualne

Odczuwanie wyżej wymienionych uczuć jest ściśle związane m.in. z mechanizmami neurofizjologicznymi, które odpowiadają za aktywność podwzgórza i zmiany fizjologiczne w obrębie genitaliów oraz procesami poznawczymi i społecznego uczenia się. Największą uwagą należy jednak obdarzyć mechanizm biochemiczny, gdzie w procesie seksualnego pobudzenia i pożądania zasadniczą rolę odgrywają hormony. Aktywizują one przede wszystkim wzorce seksualne i rodzicielskie. Hormonami ściśle związanymi z pożyciem seksualnym są: progesteron i estrogen u kobiet, testosteron u mężczyzn, hormony luteinizujące, zwane LH – zwiększają wydzielanie się progesteronu i testosteronu, a także oksytocyna, która znajduje się w tylnym płacie przysadki i odpowiada za odczuwanie rozkoszy seksualnej.

1 2

Zachowania seksualne, pożądanie i ID
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.