Kiedy zacząć się starać?

czwartek, 30.07.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.

studentpraca1c.mOkres studiów to dobry czas na rozpoczęcie poszukiwania pracy, cennego doświadczenia, które mogłoby się przydać w przyszłym życiu zawodowym. Jest to również czas, kiedy można sobie pozwolić na drobne błędy podczas odbywania praktyk, staży czy pracy na etat. Taka forma nabywania umiejętności nie tylko pokazuje gotowość do rozpoczęcia wspinaczki po kolejnych szczeblach kariery, ale również wewnętrzną dojrzałość.

Trudno jest jasno określić moment, w którym ludzie powinni rozpocząć zdobywanie doświadczenia. Jednak istnieje niezmienny pogląd, że najlepiej byłoby zacząć to robić jak najszybciej. Według badań przeprowadzonych przez portale SW Research oraz Absolvent.pl wynika, że najczęściej osoby w wieku od 18 do 24 roku życia rozpoczynają swoje pierwsze poszukiwania ofert. Dla tych kończących studia nie ma lepszej drogi, by wzbogacić swoje doświadczenia oraz CV. Niestety bez tego, biorąc pod uwagę dynamiczną rywalizację o stanowiska, trudno będzie znaleźć zajęcie, które pozwoliłoby czuć się zadowolonym.

Raport Global employment trends for youth sporządzony przez Międzynarodową Organizację Pracy z siedzibą w Genewie jasno pokazuje, iż młodzi mimo chęci, mają nieustanny problem ze znalezieniem pracy bądź praktyk. Wynika to głównie z faktu, że współcześnie wymaga się dobrych, uczciwych zarobków. Niestety okazuje się, że pierwsze zajęcie nie spełnia oczekiwań przede wszystkim studentów. Przyczyną jest również kryzys gospodarczy. Na przełomie 2008/2009 roku firma Sedlak&Sedlak w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń zbierała dane na ten temat. W 2008 roku 30 proc. badanych potwierdziło, że ich pierwsza stała praca, nawet po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia, przyniosła im stały dochód wynoszący zaledwie 1500 złotych. Tylko 10 proc. mogło pochwalić się wyższymi zarobkami.

Kolejnym powodem, dla którego warto zacząć się dokształcać, jest fakt, że współczesne programy studiów nie ułatwiają zdobycia odpowiednich kwalifikacji. Systemy edukacji nie odpowiadają rynkowi pracy. Z powodu kryzysu przedsiębiorcy tną koszty, poszukując przy tym wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy mają już na swoim koncie pewne osiągnięcia. A zatem absolwenci nie mają nawet szans na to, aby dostać dobrze płatną pracę bez zebranego wcześniej doświadczenia.

studentpraca2c.mChyba każdy młody człowiek ma przykre wrażenie, że kiedyś będzie musiał aktywnie zaangażować się w życie zawodowe. Przekonanie, że doświadczenie można zdobyć po ukończeniu nauki, okazuje się błędne, a niestety z podobnego założenia wychodzi niemal 26 proc. studentów, którzy będąc już absolwentami, mają problem ze znalezieniem pracy w zawodzie. Wynika z tego, że należałoby zabrać się za dokształcanie, kończenie przydatnych kursów, poznawanie odpowiednich form pracy jak najszybciej.

Ponieważ rynek pracy nieustannie się zmienia, a kryzys gospodarczy nie ustępuje, podjęcie odpowiednich działań wystarczająco szybko może sprawić, że w przyszłości młodzi ludzie bez większych przeszkód znajdą odpowiednie zajęcie. Jednak wymaga to pewnego zaangażowania i dobrego, a przede wszystkim dojrzałego, podejścia do sprawy.

 

Agnieszka Bielecka

 
Redakcja: Anna Purowska, Agata Chudy
Redakcja językowa: Agnieszka Putz, Tomasz Tułasiewicz
Redkacja graficzna: Claudia Moszyński

Kiedy zacząć się starać?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.